Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 13.01.2020

Rządowy plan wspierania domowych paneli słonecznych

Rusza nowy nabór do programu "Mój prąd". Jest to priorytetowe, unikatowe na dotychczasową skalę w Polsce, wsparcie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne.  Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby.

Rusza nowy nabór do programu "Mój prąd". Jest to priorytetowe, unikatowe na dotychczasową skalę w Polsce, wsparcie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne.


Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Muszą one mieć zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji - mówi Mariusz Sałęga, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
"Minimalna moc takiej instalacji to 2 kilowaty, maksymalna to 10 kilowatów. Dofinansowane mogą być maksymalnie do 50 procent kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tysięcy złotych" - podkreślił Mariusz Sałęga.

Aby dostać wsparcie trzeba złożyć wniosek

Doradca energetyczny wyjaśnia, że wnioski należy składać w formie papierowej na formularzu, z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy lub poprzez formularz udostępniony na portalu gov.pl. Informacji o programie "Mój Prąd" udzielają również doradcy energetyczni w ramach „Ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE .
"Składa się wniosek o dofinansowanie, wraz z niezbędnymi załącznikami, wśród tych załączników jest między innymi faktura za wykonane roboty jak i również dokument potwierdzający dokonanie płatności za te prace, oprócz tego jest załącznik który dotyczy ochrony danych osobowych oraz taki załącznik, który jest potwierdzany przez zakład energetyczny, że instalacja została przyłączona do sieci, że został zamontowany licznik dwukierunkowy" - dodał Mariusz Sałęga.

Panele słoneczne dla spółdzielni mieszkaniowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje również nad kontynuacją programu „Mój Prąd” w formie preferencyjnych pożyczek dla spółdzielni mieszkaniowych. Dzięki temu realnie obniżyłyby się rachunki dla mieszkańców.
Efektem pierwszego naboru do programu 'Mój prąd" była redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie. Dofinansowano 13,5 tysiąca instalacji fotowoltaicznych i wypłacono 65 mln złotych dotacji.

PolskieRadio24/IAR/PAP/SW