Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 04.02.2020

Gigantyczny wzrost cen akcji. Tesla podwaja wartość w miesiąc

Cena akcji firmy Tesla rośnie w zdumiewającym tempie. Jeszcze na początku stycznia za jedną trzeba było zapłacić 430 dolarów, dzisiaj cena dochodzi do 800 dolarów. Spółka Elona Muska jest już wyceniana na ponad 140 mld USD.

W ubiegłym tygodniu Tesla podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Spółka ogłosiła także plan zakładający sprzedaż ponad 500 tys. pojazdów w 2020 r. W całym 2019 r. liczba przekazanych aut wyniosła 367 tys., o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

W ubiegłym roku firma zanotowała przychody w wysokości 24,5 mld dolarów, jednocześnie wykazując roczną stratę 775 mln dolarów. Mimo to, rosnąca produkcja i sprzedaż aut Tesli wywindowały cenę akcji koncernu. 

Eksperci nie są zgodni

Według niektórych analityków akcje Tesli są przewartościowane, inni z kolei wieszczą dalsze mocne zwyżki. Na przykład rekomendacja firmy ARK Invest zakłada, że do 2024 r. akcje Tesli będą warte 7 tys. dolarów, choć scenariusz optymistyczny zakłada 15 tys. dolarów za akcję. Nawet najgorszy z wariantów, 1500 dolarów, oznaczałby wzrost względem dzisiejszej wyceny o 92 proc.

Z kolei prof. Aswath Damodaran, ekspert od analizy fundamentalnej, którego opinie przywołuje portal  strefainwestorow.pl, wycenia akcje Tesli na 45 proc. poniżej jej wartości rynkowej. Rok temu prof. Damodaran w podobny sposób analizował akcje firmy Uber. Podczas debiutu na początku maja na amerykańskiej giełdzie, cena jego akcji została ustalona na 45 dolarów, czyli spółka była wyceniana na 82 mld dolarów. Tymczasem prof. Damodaran uznał, że Uber był wart mniej niż 60 mld dolarów, czyli ponad 28 proc. mniej. Przez kilka tygodni kurs Ubera utrzymywał się w pobliżu 45 dolarów, po czym zaczął spadać i zatrzymał się w połowie listopada w okolicach 25 dolarów za akcję. To oznacza, że wartość spółki spadła do ok. 45 mld dolarów, a więc nawet sporo poniżej wyceny, której dokonał prof. Damodaran.

Majątek spółki i Elona Muska

Wzrost wartości spółki Elona Muska znacząco ułatwia finansowanie nowych inwestycji. Przypomnijmy, że amerykański producent samochodów elektrycznych buduje fabrykę w Grünheide niedaleko Berlina. Będzie to pierwsza fabryka samochodów elektrycznych Tesli w Europie. Produkcja ma ruszyć latem 2021 roku i co roku z linii produkcyjnych ma zjeżdżać 150 tys. aut modelu 3 i Y. Docelowo roczna produkcja ma osiągnąć pół miliona pojazdów.

Jednocześnie dynamiczne wzrosty cen akcji Tesli windują wartość majątku jej założyciela. Według Bloomberga Elon Musk znajduje się na początku trzeciej dziesiątki najbogatszych ludzi na świecie. Po wzroście o 13,5 mld dolarów od początku tego roku majątek założyciela Tesli wyceniany jest na 41 mld dolarów.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/bankier.pl/strefainwestorow.pl/DoS