Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 26.02.2020

PIT za 2019 rok. Niedopłatę musisz zapłacić do 30 kwietnia

Od tego roku niedopłatę podatków z tytułu CIT, PIT, VAT za 2019 rok, musimy przelać na własny mikrorachunek. Od 15 lutego jest to możliwe za pośrednictwem systemu Twój e-PIT. Za jego pomocą zapłacimy niedopłatę lub sprawdzimy swoje zeznanie podatkowe za 2019 rok, przygotowane automatycznie przez fiskusa. Gdy wyjdzie z niego niedopłata za ubiegły rok, wtedy musimy ją opłacić najpóźniej do 30 kwietnia.

Jeśli zeznanie podatkowe przygotowane przez fiskusa zostanie przez nas zaakceptowane i wysłane automatycznie dalej, wtedy do 31 maja otrzymamy od urzędu skarbowego informację o ewentualnej niedopłacie.

W takim przypadku będziemy mieli  tylko 7 dni na wpłacenie kwoty niedopłaty. Niezapłacenie niedopłaty do końca kwietnia zawsze skutkuje naliczaniem karnych odsetek. Ale za korzystanie z programu Twój e-PIT jest przewidziany bonus w postaci przelania na nasze konto nadpłaty w terminie do 45 dni. 

Jaki  stworzyć mikrorachunek ?

W tym roku resort finansów przygotował tzw. generator mikrorachunku podatkowego. Aby go uruchomić wystarczy podać identyfikator podatkowy (PESEL, NIP), wtedy system informatyczny wyświetli nasz numer mikrorachunku.

Trzeba starannie sprawdzić poprawność wpisanego identyfikatora podatkowego.  Bo to podatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe lub błędne wygenerowanie numeru mikrorachunku.  Dlatego resort finansów ostrzega, aby nie korzystać z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub SMS-em, które mogą być próbą wyłudzenia.

Jak zrobić nadpłatę ?

Trzeba odszukać w programie Twój e-PIT, jak wysłać  rozliczenie podatkowe. Jest to możliwe, gdy zdecydujemy się na płatność online za pośrednictwem państwowego systemu. Zobaczymy wtedy swoje dane, m.in. PESEL, urząd skarbowy, w którym się rozliczam, a także numer mikrorachunku.

Możemy rozliczyć niedopłatę przez Twój e-PIT za pomocą Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). Ale KIR oferuję taką usługę tylko tym podatnikom, którzy mają konto w iPKO, Inteligo, Banku Millennium, Idea Banku.

Ponadto KIR pobierze za taki przelew prowizję w wysokości 55 groszy. Dlatego lepiej i taniej jest skorzystać ze strony internetowej własnego banku. W zakładce o przelewach trzeba wybrać pozycję "przelew podatkowy" oraz wybrać symbol formularza np. PIT-36 oraz wpisać numer naszego mikrorachunku. 

500+ i darowizny od rodziców

Trzeba pamiętać, że darowizna od rodziców, zawsze musi być rozliczona z fiskusem, a takiej pozycji nie ma w usłudze Twój e-PIT. Pieniądze z programu 500 + nie wpływają na poziom naszej podatkowej niedopłaty i nie mogą spowodować przesunięcia podatnika do wyższej grupy podatkowej ( np. z I do II).  

Gotowe zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT powstają w urzędach skarbowych na podstawie informacji otrzymanych od pracodawców. Są one uzupełnione danymi z ubiegłorocznych zeznań dotyczących np. ulgi na dzieci lub informacji o 1 procencie, na rzecz organizacji pożytku publicznego, która została wskazana w zeznaniu podatkowym za rok 2018. Nie są jednak uwzględniane dzieci, które urodziły się po złożeniu PIT-a w ubiegłym roku. 

Wypełnione automatycznie zeznanie nie zawiera ulg czy darowizn np. na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, a także wydatków na cele rehabilitacyjne, wpłat na IKZE. Te zmiany trzeba wprowadzić samemu po zalogowaniu się na portalu podatki.gov.pl. Aby to zrobić trzeba wcześniej podać numer PESEL lub NIP, a także kwotę przychodu z deklaracji za 2018 rok i 2019 rok.

W tym roku do twój e-PIT dochodzi PIT-36 i PIT-28

W 2019 roku przez Twój e-PIT wypełniane były zeznania PIT-37 (dla pracowników) i PIT-38, czyli dla przychodów z giełdy. W tym roku dochodzi  do tego PIT-36 oraz PIT-28. Dotyczą one tych podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, ale mają przychody z tytułu najmu lokalu.

W razie wątpliwości warto zajrzeć na stronę www.podatki.gov.pl


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/businessInsider.com.pl/dzienniklodzki.pl/sw