Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 14.05.2020

Senat wykreśla część przepisów z nowelizacji tarczy antykryzysowej 3.0

Senat opowiedział się za wykreśleniem z nowelizacji tarczy antykryzysowej 3.0, przepisów, które - w opinii senatorów - nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią koronawirusa. Chodzi na przykład o regulacje dotyczące wyboru prezesa UKE. Za podjęciem uchwały głosowało 95 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.
  • Do tarczy antykryzyowej 3.0 Senat zgłosił 87 poprawek
  • Skreślono przepisy o nowym sposobie wyboru prezesa UKE
  • Zaproponowano podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1800 zł

Do głosowań skierowano 106 poprawek, część została wycofana, ostatecznie Senat zgłosił 87 poprawek. Poparcie uzyskało kilkadziesiąt wniosków legislacyjnych, ale także liczne poprawki merytoryczne. Wiele z nich ma na celu wykreślenie z ustawy przepisów, które – według Senatu – są w niej zbędne, nie mają bowiem bezpośredniego związku z walką z koronawirusem.

Przepisy o sądach i UKE

Senatorom chodzi m.in. o regulacje dotyczące sądów powszechnych i elektronizacji niektórych procesów w zakresie prowadzenia rozpraw, o przepisy prawa o szkolnictwie wyższym, prawa pocztowego, ustawy o dowodach osobistych, czy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
"Przedsiębiorcy otrzymali już blisko 12 mld zł". Wiceprezes PFR o tarczy finansowej

Izba wyższa opowiedziała się też za skreśleniem z tarczy 3.0 przepisów przewidujących nowy sposób wyboru prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz skrócenie kadencji obecnego prezesa Urzędu. Nowelizacja w wersji uchwalonej przez Sejm zakłada bowiem, że wybór prezesa UKE odbywać się będzie w konkursie; jego kandydatura nie będzie też zatwierdzana przez Senat. Ustawa przewiduje, że kadencja obecnego prezesa UKE, która obejmuje lata 2016-2021, skończy się 14 dni od wejścia w życie procedowanej nowelizacji.

Pomoc "covidowska" dla turystyki

Senat nie zmienił jednak przepisów noweli, które dadzą podstawę do anulowania ogłoszonej przez prezesa UKE aukcji 5G – resort cyfryzacji uzasadniał taką potrzebę wątpliwościami prawnymi powstałymi po ogłoszeniu przez Prezesa UKE informacji o zawieszeniu aukcji. Zdecydował natomiast o zgłoszeniu poprawki do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która zakłada podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł oraz zmianę zasad przyznawania go osobom, które pracowały w innym kraju UE.

pieniądze złoty 1200x660.jpg
Tarcza finansowa już działa. W puli 100 mld zł, wnioski można złożyć przez internet

Inna przegłosowana przez Senat poprawka zakłada objęcie pomocą "covidowską" sezonowych pracowników branży turystycznej. Przegłosowano także poprawkę, która mówi, że wpłaty na rzecz państwowego Instytutu Sztuki Filmowej stanowiłyby koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS