Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 25.05.2020

Otwarte urzędy i placówki dziennego pobytu. Obowiązują szczególne zasady sanitarne

Od dziś ponownie otwarte mogą zostać placówki dziennego pobytu, będzie można także osobiście załatwić sprawy urzędowe. Nie oznacza to jednak powrotu do stanu sprzed epidemii - we wszystkich tych instytucjach obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa. 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik wyjaśnia, że od dziś otwarte zostaną ponownie  placówki wsparcia dziennego dla osób niepełnosprawnych i dla seniorów - domy i kluby seniora, dzienne domy pomocy czy warsztaty terapii zajęciowej.

dziecko szkoła free shutter 1200.jpg
Opieka nad dziećmi w czasie epidemii. Otwarte klasy I-III, zasiłek opiekuńczy przedłużony

"Możliwość, nie obowiązek"

- Wiemy, że dla osób z niepełnosprawnością czas spędzany w domach jest bardzo trudny i czekają na powrót do miejsc swojej aktywności - zaznaczył Paweł Wdówik. Dodał, że jest to możliwość a nie obowiązek. Ostateczna decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej i będzie podejmowana przez wojewodów. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wypoczynek pomimo pandemii. Minister zdrowia o rozwiązaniach dot. obozów i kolonii dla dzieci

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia rekomendacje postępowania w placówkach. Dotyczą przede wszystkim bezpiecznej organizacji pracy. Ważne jest, by promować zasady higieny i zapewniać dostęp do środków czystości, płynów dezynfekujących, rękawiczek ochronnych, maseczek i przyłbic - zaznaczono w rekomendacjach. 

Rekomendacje zostały przekazane wojewodom oraz samorządom i prowadzącym placówki.

Koronawirus EN-1200.jpg
Ministerstwo Zdrowia: wyzdrowiało już ponad 9 tys. osób. 90 nowych zakażeń i kolejny zgon

Do urzędu można osobiście

Od dziś także sprawy urzędowe będzie można załatwić osobiście, z zachowaniem rygorów sanitarnych. Liczba osób przebywających w jednym pomieszczeniu będzie uzależniona od liczby stanowisk obsługi. 

W jednym pomieszczeniu będzie mógł przebywać jeden interesant na jedno stanowisko obsługi. MSWiA zachęca jednak do, jeśli to możliwe, elektronicznego kontaktu z urzędami. Warto wizytę zaplanować wcześniej i zapisać się telefonicznie lub przez internet.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Sytuacja będzie szybko wracała do stanu sprzed pandemii". Ekspert o gospodarczych scenariuszach

Do przywrócenia bezpośredniej obsługi interesantów zobowiązane są urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej. To znaczy, że sprawy urzędowe załatwimy osobiście zarówno w urzędzie gminy czy w starostwie powiatowym, jak i w urzędach skarbowych, urzędach pracy albo placówkach ZUS.

Trzeci etap powrotu do normalności (PAP)
Trzeci etap powrotu do normalności (PAP)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że część urzędów już wcześniej podjęła decyzję o przywróceniu bezpośredniej obsługi obywateli.


mbl