Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Bartłomiej Bitner 03.06.2020

"To inwestycja, która stworzy nowe miejsca pracy". Premier o budowie CPK

- CPK to program dla obywateli, gdyż prowadzone przez państwo inwestycje pobudzają gospodarkę i tworzą obecne oraz przyszłe miejsca pracy - powiedział podczas środowej konferencji prezentującej Centralny Port Komunikacyjny premier Mateusz Morawiecki.

- CPK to program dla obywateli - zapowiedział Mateusz Morawiecki w wystąpieniu. Premier podkreślał, że prowadzone przez państwo inwestycje infrastrukturalne są sprawdzoną odpowiedzią na kryzys gospodarczy.

Twitter Andrzej Duda CPK 1200.jpg
Prezydent: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki

- Lekcja z poprzedniego kryzysu polegała na tym, że w miejsce brakujących inwestycji prywatnych, brakujących kredytów muszą wejść wielkie inwestycje publiczne, które będą tworzyć nowe miejsca pracy" - podkreślił. Mówił, że takie programy są tworzone w wielu krajach, m.in. USA, a wspiera je także swoimi programami Unia Europejska.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że prowadzone dziś inwestycje, jak np. przekop Mierzei Wiślanej czy właśnie CPK, to również inwestycje w przyszłe miejsca pracy.

"Prezydent wyznacza kierunki rozwoju"

horała 1200.jpg
Marcin Horała: CPK da Polakom dostęp do pierwszej ligi podróżowania

- Potrzebujemy nowych wielkich programów rozwojowych, o których rząd dyskutuje z prezydentem. Pan prezydent wyznacza kierunki rozwoju - powiedział także szef rządu. Premier wspomniał o czerpaniu doświadczeń z przeszłości, przytaczając jako przykłady "Nowy Ład" prezydenta USA Roosevelta oraz plan Marshalla. Dodał, że po poprzednim kryzysie finansowym mieliśmy w Europie "plan Junckera". "- To wszystko są wielkie programy inwestycyjne, która mają tworzyć miejsca pracy - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że Centralny Port Komunikacyjny razem z nową siecią kolejową i drogową to szansa na rozwój dla całej Polski. - To szansa na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych, jak i krajowych, do każdego zakątka kraju" - powiedział. - Nasza wielka szansa polega na wejściu w wielkie programy inwestycyjne, które stworzą nowe miejsca pracy - dodał.

CPK zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

W ubiegłym tygodniu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o wstrzymanie trzech inwestycji i przeznaczenie tych środków na walkę ze skutkami epidemii. Jednym ze wskazanych przedsięwzięć była właśnie budowa CPK. Słowa te zaskoczyły wielu polityków i ekspertów. Jak stwierdził poseł PiS Marcin Horała, który jest pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK, nie można rezygnować z realizacji tej inwestycji. - Dlatego, że tak wielkie projekty mają być nie tylko opłacalne, ale przede wszystkim mają dać dostęp naszym obywatelom do pierwszej ligi, jeśli chodzi o podróże lotnicze - podkreślił w poniedziałek na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

cpk-1200-free.jpg
"Korzyści przez dziesięciolecia". Prezydent o CPK i przekopie Mierzei Wiślanej
Mapa Centralnego Portu Komunikacyjnego (PAP) Mapa Centralnego Portu Komunikacyjnego (PAP)

bb