Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Stanisław Brzeg-Wieluński 23.06.2020

Minister rodziny: dodatek solidarnościowy nie może być zajęty przez komornika

- Dodatek solidarnościowy, który jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy oraz wyższy od września zasiłek dla bezrobotnych, pomogą przetrwać osobom bezrobotnym skutki pandemii koronawirusa do momentu aż znajdą nowe zatrudnienie - powiedziała minister Marlena Maląg w audycji "Bardzo Ważny Projekt" Programu 3 Polskiego Radia. 

Minister Marlena Maląg przypomniała w programie radiowej Trójki zasady przyznawania dodatku solidarnościowego w wysokości 1400 złotych netto. Mogą się o niego ubiegać osoby, które utraciły pracę po 15 marca, a które były zatrudnione minimum 60 dni przed utratą zatrudnienia na umowę o pracę. Ustawa w sprawie nowego dodatku oraz wyższego zasiłku dla bezrobotnych już została przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

To nowe świadczenie jest kierowane do innej grupy pracowników niż ci, którzy już otrzymywali pomoc od państwa w postaci tzw. postojowego.

Dodatek solidarnościowy już można składać w formie elektronicznej na stronach ZUS oraz przez Profil Zaufany. Szczegółowe instrukcje jak to zrobić są opublikowane na stronach www ZUS oraz resortu pracy.

Minister rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że choć wnioski o dodatek muszą być składane w formie elektronicznej, to w oddziałach ZUS będą specjalnie oddelegowani pracownicy, którzy pomogą wypełnić taki komputerowy wniosek bezpośrednio na miejscu.

Do wtorku 23 czerwca taki wniosek złożyło już ponad 20 tysięcy złotych.

Minister Marlena Maląg przypomniała, że dodatek solidarnościowy będzie wypłacany za czerwiec, lipiec i sierpień, a potem już będzie można skorzystać z podwyższonego zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 1200 netto. Osoby, które już teraz pobierają taki zasiłek, mogą zwrócić się do ZUS, aby zamienić to świadczenie na rzecz wyższego kwotowo dodatku solidarnościowego.  

Łączna suma pomocy dla firm państwa, przeznaczona głównie na ratowanie miejsc pracy wynosi 100 mld złotych.

 

Audycję "Bardzo Ważny Projekt" w PR3 prowadził Arkadiusz Ekiert, zapraszamy do jej wysłuchania.

PR3/PR24.pl/Arkadiusz Ekiert/sw