Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 02.07.2020

"Szanse apelacji są minimalne". Rosyjska gazeta o wygranej PGNiG w konflikcie cenowym z Gazpromem

"Niezawisimaja Gazieta" nie wierzy w szanse rosyjskiego Gazpromu przy jego apelacji od wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie sporu z PGNiG. Ocenia je jako "minimalne",  komentując dokonany w środę przez Gazprom przelew na kwotę 1 mld 606 mln USD  na konto polskiej spółki.

Rosyjska gazeta uważa, że "zagraniczne firmy znalazły sposób na wyciąganie środków od Gazpromu". Cytowany w artykule ekspert Oleg Czeredniczenko z Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Plechanowa  zauważa, że wygrana PGNiG w arbitrażu to już drugi taki precedens, po wygranej ukraińskiego Naftohazu. 

gazprom PAP 1200.jpg
Gazprom odwołuje się od wyroku ws. cen gazu. PGNiG: obie strony obowiązuje nowa formuła

Gazprom nie jest firmą na wyjątkowych zasadach 

- Jednak to raczej nie jest osłabienie Rosji na rynkach zagranicznych jako kluczowego dostawcy błękitnego paliwa, ale bodziec do jak najszybszego zrewidowania zasady "take or pay" i innych formuł rozliczania cen, które nie są zgodne z obecnymi realiami - powiedział ten ekspert.

Czeredniczenko jest również zdania, że Gazprom sam zdaje sobie sprawę, iż jego szanse podczas apelacji od decyzji arbitrażu są minimalne. Jak zauważa, obecna koniunktura na rynku europejskim zmniejsza szanse sprzedawcy gazu, a więc Gazpromu, na wygraną w tym sporze.


Inny ekspert, Aleksandr Razuwajew kierujący ośrodkiem analitycznym Alpari, zapewnia, że "od czasu do czasu największe światowe firmy są zmuszane do wypłacania okrągłych sum i nie ma w tym nic oryginalnego".

Razuwajew zwraca uwagę, że chodzi o 1,5 mld USD, podczas gdy czysty zysk Gazpromu przekracza równowartość 17 mld USD (1,2 bln rubli). Ekspert prognozuje, że po zakończeniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa ceny gazu wzrosną i Gazprom pozostanie liderem na europejskim rynku gazowym.

pgnig1200.jpg
Dobra passa PGNiG. Wygrywa z Gazpromem, notuje wzrost przychodów i wydobycia

Gazprom ma problemy z Europą 

Zarazem "NG" przypomina, że Polska nie zamierza po 2022 roku przedłużać kontraktu z Gazpromem, i zauważa, iż "perspektywy firmy są mgliste". Wskazuje w tym miejscu, że według ocen ekspertów ze szkoły zarządzania w Skołkowie pod Moskwą udział gazu rosyjskiego dostarczanego rurociągami zmniejsza się na rynku europejskim.


"NG" przypomina też, że budowa gazociągu Nord Stream 2 została zatrzymana w ostatnim stadium. Jak ocenia, Gazprom "nie może w ostatnim czasie pochwalić się sukcesami na rynku europejskim".

PAP/Anna Wróbel/PR24.pl/sw