Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 08.07.2020

Zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju. Minister Kurtyka o inicjatywie "Miasto z klimatem"

Chcemy wspierać miasta w transformacji ekologiczno-klimatycznej, ale też docenić wysiłki podejmowane na rzecz działań proekologicznych - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. podczas spotkania w Krynicy-Zdroju.

Jak przypomniał minister Kurtyka, "Miasto z klimatem" to inicjatywa Ministerstwa Klimatu, inspirowania działaniami podejmowanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, której celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz wsparcie miast w transformacji w kierunku neutralności klimatycznej i odporności na zmiany klimatu.

- "Miasto z klimatem" to zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju. Ekologiczny transport i wspieranie elektromobilności, poprawa bilansu wodnego w kontekście suszy i powodzi, odnawialne źródła energii oraz czyste powietrze – w tych obszarach będziemy wspierać miasta i proklimatyczne inwestycje – dodał.

Dotyk subtelność woda dłoń 1200.jpg
Minister klimatu: potrzebne jest odbetonowanie miast, musimy nauczyć się gromadzić wodę

W opinii ministra Kurtyki miasto Krynica-Zdrój może stać się jednym z liderów tej inicjatywy. W trakcie spotkania nastąpiło podpisanie listu intencyjnego miasta Krynica-Zdrój i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ministerstwo Klimatu i NFOŚiGW zapewniają dotacje z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację przez miasta zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem rozwiązań z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury (uruchomiony w czerwcu nabór z pulą 60 mln zł.), a także środki finansowe dla miast i gmin na działania z zakresu retencji i rozwoju zieleni w ramach nowej edycji Funduszy Norweskich, które zostały uruchomione w marcu b.r. (ok. 100 mln zł).

Projekt "Miasto z klimatem" ma promować nie tylko duże inwestycje prośrodowiskowe, takie jak ciepłownie geotermalne czy kogenerację, ale również mniejsze, innowacyjne rozwiązania, które trafiają do pojedynczego obywatela. Chodzi o kompleksowe wdrażanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, które bezpośrednio oddziałują na życie mieszkańców miasta.

W "Miasto z klimatem" wpisują się takie rozwiązania jak m.in.:

  • Elektromobilność 
  • Geotermia
  • Fotowoltaika  
  • Retencja
  • Zieleń miejska
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym

Ministerstwo Klimatu, PR24, akg