Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Konto Usunięte Konto Usunięte 10.07.2020

Szef RE opublikował projekty nowego budżetu UE i funduszu odbudowy. Nieznacznie mniejsza kwota

Szef Rady Europejskiej przesłał unijnym stolicom swoje propozycje dotyczące budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Zgodnie z informacjami brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilkunastu dni, unijny budżet jest nieznacznie mniejszy w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej z końca maja.

Bruksela ustaliła poziom wydatków na poziomie 1 biliona 100 miliardów euro. Przewodniczący Rady zaproponował budżet w wysokości 1 biliona 74 miliardów euro.

Czytaj więcej
piotr muller 1200 free ok.jpg
Piotr Müller: Polska ma szansę otrzymać środki największe w historii swojego członkostwa w UE

Natomiast wielkość funduszu odbudowy po pandemii nie została zmniejszona i ma on wynieść 750 miliardów euro. Charles Michel zachował też podział na bezzwrotne granty, których ma być pół biliona euro i pożyczki, których pula ma wynieść 250 miliardów euro.

Posłuchaj
00:52 10516635_1.mp3 Szef RE opublikował swoje projekty budżetu Unii 2021-2027 i funduszu odbudowy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Te propozycje będą podstawą do negocjacji. Za tydzień europejscy przywódcy przylecą do Brukseli na unijny szczyt i podejmą próbę osiągnięcia porozumienia.

Czytaj także:

Co na to "oszczędna czwórka"?

Poprzedni szczyt, w lutym, zakończył się fiaskiem między innymi ze względu na opór tak zwanej oszczędnej czwórki - Danii, Holandii, Austrii i Szwecji, czyli krajów domagających się ograniczenia wydatków. Teraz szef Rady zrobił ukłon w stronę tych państw, proponując utrzymanie rabatów od składek do wspólnej kasy.

Czytaj więcej
Angela Merkel FREE 1200.jpg
"Mają przed sobą trudne zadanie". Publicystka o przejęciu prezydencji w UE przez Niemcy

Zmodyfikowane zostały też warunki wypłaty pieniędzy z funduszu odbudowy. Szef Rady zaproponował, by około 70 procent z funduszu zostało rozdzielonych do końca przyszłego roku zgodnie z warunkami Komisji Europejskiej. Natomiast przy wypłacie pozostałej części pieniędzy w kolejnych latach - 2022 i 2023 pod uwagę brany będzie spadek PKB krajów członkowskich liczony od początku pandemii.

Szef Rady Europejskiej podtrzymał także powiązanie wypłaty funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności.

jp