Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Stanisław Brzeg-Wieluński 02.09.2020

Minister klimatu: musimy pogodzić wymogi ekonomii i ekologii w transformacji energetyki

Pod względem przyrostu mocy z indywidualnych instalacji fotowoltaicznych Polska jest w czołówce świata i Europy. Bo Polacy masowo je instalują, co jest efektem programów "Mój prąd" i "Czyste powietrze" - powiedział Michał Kurtyka minister klimatu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 

Zdaniem ministra Michała Kurtyki trzeba zapewnić stabilny dostęp do energii elektrycznej dla polskich rodzin i gospodarki. I choć polskie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne dają łącznie już 10 Megawatów mocy, to trzeba opracować nowy model stabilnego funkcjonowania i odbioru prądu z takich źródeł w ramach tradycyjnych sieci energetycznych.

A ponieważ nasza energetyka wciąż opiera się na mocno wyeksploatowanych węglowych elektrowniach, trzeba znaleźć nowe źródło pozyskiwania energii. Nie tylko dlatego, że tego wymaga zielona transformacja UE, ale także dlatego, że gospodarka musi mieć bezpieczne źródło produkcji prądu, także w takie dni, gdy nie wieje lub nie ma słonecznej pogody.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie 6 bloków elektrowni jądrowych  o mocy od 6 do 9 Gigawatów w perspektywie najbliższych 20 lat. Dziś polska energetyki wliczając w to OZE i tradycyjne elektrownie to łącznie 44 Gigawaty. Aby dalej tak szybko jak dziś mogła się rozwijać polska gospodarka, potrzebne jest stabilne źródła energii elektrycznej na kolejne 40-60 lat. Dlatego energetyka jądrowa uzupełniana o OZE jest optymalnym rozwiązaniem.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:37 Minister klimatu Michał Kurtyka gościem "Ekspresu Gospodarczego" (J. Golonko PR1) Minister klimatu Michał Kurtyka gościem "Ekspresu Gospodarczego" (J. Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/Sw