Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 10.10.2020

Premier: wracają godziny dla seniorów. Apelujemy, by osoby starsze, na ile można, pozostawały w domach

- Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca. Dążymy do tego, aby nasza strategia nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki - zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Transmisję z konferencji prasowej premiera i szefa resortu zdrowia można obejrzeć poniżej:

EN_koronawirus 1200.jpg
Cała Polska w "żółtej" strefie. Wyjątkiem jest 38 powiatów objętych strefą "czerwoną"

W sobotę przed południem pod przewodnictwem szefa rządu obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że zespół obraduje w regularnym, codziennym cyklu.

- Dążymy do ustabilizowania sytuacji, dążymy do tego, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca - mówił podczas konferencji premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił jednocześnie uwagę, że dziś na całym świecie liczba zakażeń to ok. 350 tys. Jak podkreślił, taka liczba powinna zostać zestawiona w proporcji do tego co dzieje się w Europie i w szczególności w Polsce. - Mamy do czynienia z taką sytuację, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy i ta sytuacja również jest dynamiczna - zwrócił uwagę premier.

Strategiczne cele na najbliższe tygodnie

Jako pierwszy cel, szef rządu wskazał "możliwe ograniczenie przede wszystkim liczby zgonów i zapewnienie tym osobom, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia, zgon, czyli naszych seniorów".

- Zadecydowaliśmy, że wprowadzamy godziny dla seniorów - od godz. 10.00 do godz. 12.00 w sklepach, aptekach i drogeriach. Apelujemy, by osoby starsze, na ile można, pozostawały w domach - ogłosił podczas konferencji Mateusz Morawiecki. 

- Po drugie zapewnienie wydolności służby zdrowia - wskazał premier.

- Trzeci nasz cel strategiczny na najbliższe tygodnie, miesiące, to utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych. Tak, żeby tam gdzie się da, gospodarka funkcjonowała normalnie. Te branże, które w największym stopniu wiążą się z kontaktowaniem ludzi między sobą - tak jak w ostatnich kilku miesiącach miały ograniczenia, tak i będą miały ograniczenia w kolejnych miesiącach. Jednak pozostałe zakłady przemysłowe, firmy, przedsiębiorstwa - handlowe, usługowe, chcemy aby mogły funkcjonować - zapewniał Mateusz Morawiecki.

wot policja 663 twitter.jpg
Szef MON: żołnierze WOT wspólnie z policją kontrolują przestrzeganie kwarantanny

- Dążymy do tego, aby nasza strategia nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki, tak jak to miało miejsce w marcu, kwietniu tego roku - zaznaczył premier.

Polska "żółtą" strefą

Z uwagi na wzrost liczby zakażeń oraz kolejne rekordy, w czwartek premier wraz z ministrem zdrowia przedstawili nowe wytyczne dla całego kraju. Od dziś strefa "żółta" została rozszerzona na cały kraj, a 38 powiatów, w tym 6 miast pozostało w strefie czerwonej. 

Rozszerzenie "żółtej" strefy oznacza, że w całym kraju wprowadzone zostały kolejne zasady bezpieczeństwa takie jak: obowiązek zakrywania ust i twarzy (także na otwartej przestrzeni), ograniczenie liczy uczestników wydarzeń kulturalnych czy gości lokali gastronomicznych. 

Kolejny dobowy rekord

W sobotę padł nowy rekord zachorowań na COVID-19 – badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób. Do tej pory najwyższy dzienny bilans zakażeń od początku epidemii zanotowano w piątek, 9 października. Wyniósł on 4 739.

Ryzyko transmisji COVID-19 Ryzyko transmisji COVID-19

twitter/AS