Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 27.10.2020

Grupa PKP stawia na cyberbezpieczeństwo. Współpraca z NASK pozwoli zmniejszyć zagrożenia

Grupa PKP chce zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa, dlatego rozpoczyna współpracę z NASK – Państwowym Instytutem Badawczym. Kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi gospodarki.

Spółki kolejowe wraz z Instytutem Kolejnictwa oraz NASK – Państwowym Instytutem Badawczym podpisały porozumienie w sprawie powołania Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-Kolej, którego zadaniem jest stała wymiana wiedzy oraz doświadczeń z zakresu incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa pomiędzy uczestniczącymi w przedsięwzięciu podmiotami.

"Takie działanie przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w transporcie kolejowym poprzez wypracowanie spójnych standardów, dobrych praktyk, polityk i procedur w tym zakresie oraz usprawni współpracę z krajowymi oraz międzynarodowymi zespołami cyberbezpieczeństwa" – podkreśla spółka w komunikacie.

cybersec-free-shut-1200.jpg
Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Problem ma sektor publiczny i prywatny



To podstawa i ważny obszar współpracy

Inicjatywa ma również kluczowe znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania całej kolei, gdyż przyczynia się do podniesienia odporności na cyberzagrożenia systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przez transport kolejowy. Podniesienie poziomu bezpieczeństwa IT przyczyni się również do wzrostu ogólnego bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury kolejowej, na którą składają się zarządzanie liniami kolejowymi, przewozy pasażerskie i towarowe.


Jak powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podpisanie porozumienia ISAC-Kolej jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w sektorze kolejowym, który jest jedną ze strategicznych gałęzi gospodarki.

– Zapewnienie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych we współczesnym świecie to podstawa i ważny obszar współpracy, zwłaszcza że liczba incydentów i ataków na nie stale rośnie – podkreślił.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski uznał podpisane porozumienie za znaczący krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych w całej branży kolejowej.

– To także dowód na to, że spółki z Grupy PKP przywiązują dużą wagę do kwestii zapobiegania oraz walki z cyberprzestępczością, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo przewozów oraz funkcjonowania infrastruktury. Dzięki takim inicjatywom pasażerowie polskich pociągów mogą podróżować w poczuciu bezpieczeństwa – ocenił wiceszef resortu aktywów państwowych.


Liczba ataków wykazuje tendencję wzrostową

Jednym z celów polityki PKP jest konieczność standaryzacji oraz ustanowienia wspólnych zasad zarządzania obszarem cyberbezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz ochrona wszystkich jego aspektów w cyberprzestrzeni, a także aktywne wsparcie budowy Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.
– Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważnym obszarem współpracy w sektorze kolejowym, z uwagi na to, że kolej jest jedną z gałęzi gospodarki o strategicznym znaczeniu oraz dlatego, że liczba ataków na sieci teleinformatyczne na świecie wykazuje tendencję wzrostową – mówi prezes PKP Krzysztof Mamiński.


Spółka poinformowała, że dzięki powołaniu ISAC-Kolej sektor kolejowy wpisuje się w cele Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2019-2024 (podpisanej 29 października 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego). W rezultacie możliwe będzie uproszczenie oraz przyspieszenie wymiany informacji pomiędzy jednostkami odpowiedzialnymi za przeciwdziałanie incydentom informatycznym w poszczególnych podmiotach oraz ich koordynacja.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md