Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 06.11.2020

Auta ominą kolejne miejscowości. Powstaną obwodnice na Mazowszu i w woj. kujawsko–pomorskim

Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnic w województwie mazowieckim i kujawsko–pomorskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała serię umów na przygotowanie dokumentacji obwodnic Brześcia, Kowalewa Pomorskiego, Strzelna i Nowej Wsi Wielkiej w województwie kujawsko–pomorskim oraz obwodnic Siedlec i Sokołowa Podlaskiego na Mazowszu.

Studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe są podstawą do wydania decyzji środowiskowej, dzięki której można rozpisać przetarg, wybrać wykonawcę i ruszyć z zasadniczymi pracami.

Jak argumentuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber, obwodnice poprawią zarówno podróżowanie w obu województwach, jak i komfort życia mieszkańców miejscowości, które dostają obwodnice.

Zasadniczym celem wszystkich inwestycji jest wyprowadzenie ruchu z tych miejscowości. Dzięki temu jego natężenie znacznie spadnie, a co za tym idzie, spadnie poziom hałasu oraz emisji spalin. Poprawi się także bezpieczeństwo ruchu lokalnego.

Szczegóły wszystkich inwestycji zostaną opracowane w dokumentacji. W tej chwili wiadomo, że obwodnica Brześcia Kujawskiego będzie miała długość 9 km, a obwodnice Kowalewa Pomorskiego i Strzelna będą o kilometr krótsze. Najkrótsza będzie obwodnica Strzelna – jej długość jest szacowana na 4 kilometry.


Drogowcy planują, że obwodnica Siedlec będzie miała długość około 8 kilometrów, a Sokołowa Podlaskiego 17 kilometrów. W myśl założeń obwodnice będą miały klasę dróg głównych o ruchu przyspieszonym. Na Mazowszu zaplanowano w sumie budowę dziewięciu obwodnic. Zyskają je także między innymi Pułtusk, Ostrołęka, Łąck i Ciechanów.

budowa drogi 1200.jpg
Ponad dwa miliardy złotych unijnego wsparcia na polskie drogi. Umowy zostały zawarte

Wszystkie te inwestycje powstaną w ramach ogłoszonego w lutym tego roku programie stu obwodnic. Plan ma zostać zrealizowany do 2030 roku. Pierwszym krokiem było wybranie lokalizacji, kolejnym opracowanie koncepcji i stworzenie planów.

Szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski poinformował, że zdecydowana większość inwestycji znajduje się właśnie na tym pierwszym etapie. Sześć zadań jest na etapie rozstrzygania przetargów i niedługo możliwe będzie rozpoczęcie zasadniczych prac.

Program jest finansowany ze środków budżetowych.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg