Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 17.12.2020

Ułatwi przewóz towarów z Braniewa i Obwodu Kaliningradzkiego do polskich portów. PKP planują nową inwestycję

PKP Polskie Linie Kolejowe planują przebudować tory i zmodernizować trasę z Braniewa do Malborka. Spółka podpisała umowę na opracowanie studium wykonalności. Modernizacja będzie miała znaczenie zarówno dla ruchu lokalnego, jak i międzynarodowego.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości blisko 4 milionów złotych na opracowanie studium wykonalności dla przebudowy torów z Malborka do Braniewa i granicy kraju z Obwodem Kaliningradzkim.

Analiza warunków do przewozu towarów

Linia kolejowa z Braniewa do Malborka jest ważnym korytarzem transportowym do portów w Gdańsku i Gdyni. Dostosowanie trasy przebiegającej przez województwo warmińsko-mazurskie do standardów europejskiej sieci kolejowej może się przyczynić do rozwoju ekologicznej, bezpiecznej i punktualnej kolei. 

W ramach studium wykonalności wykonawca dokona kompleksowej analizy, określi możliwości techniczne oraz szczegółowe rozwiązania i zakres niezbędnych prac, a także szacowane koszty inwestycji. Przeanalizowane będą warunki do przewozów towarowych oraz przewozów  pasażerskich z prędkością do 160 kilometrów na godzinę. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2023 roku.

Sprawniejsza obsługa składów towarowych

Efektem planowanej inwestycji mają być lepsze warunki do przewozu towarów. Cięższe oraz dłuższe, pociągi zapewnią transport większej ilości ładunków. Budowa stacji Braniewo Towarowe, zlokalizowanej pomiędzy granicą państwa a stacją Braniewo, usprawni obsługę długich towarowych składów. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb kontroli celnej i granicznej.

kolej 1200.jpg
Poprawią konkurencyjność, komfort podróży i bezpieczeństwo. PKP PLK podsumowały inwestycje z funduszy UE

Analizy obejmą również dobudowę dodatkowego toru pomiędzy Bogaczewem a Braniewem na długości około 40 kilometrów, co w efekcie pozwoli na jazdę po dwóch torach na całej trasie Malbork – Braniewo. Poprawi to przepustowość linii, dzięki czemu przejedzie więcej pociągów. Plany zakładają również możliwość elektryfikacji linii pomiędzy Bogaczewem a Braniewem, a to wpłynie na wzrost znaczenia kolei jako ekologicznego środka transportu towarów.

W ramach zleconego studium przeanalizowana będzie możliwość stworzenia dostępu kolejowego do portu morskiego w Elblągu. Budowa łącznicy w okolicy Malborka pozwoli na sprawny przejazd pociągów z Iławy w kierunku Elbląga bez konieczności zmiany kierunku jazdy. Budowa j łącznicy w Bogaczewie może umożliwić jazdę z Braniewa i Chruściela do Olsztyna.

Wydłużenie szerokich torów

Przedmiotem analiz będzie również szerokotorowa linia kolejowa, która łączy Polskę z Obwodem Kaliningradzkim. Obecnie szeroki tor kończy się w miejscowości Wielkie Wierzno. W studium wykonalności wykonawca przeanalizuje możliwość wydłużenia go do Bogaczewa lub Elbląga.

W ramach inwestycji planuje się dostosowanie linii szerokotorowej do cięższych i dłuższych składów do 1050 metrów. Pozwoli to na przewóz większej liczby towarów pomiędzy trójmiejskimi portami a Rosją.

Termin opracowania studium wykonalności, to pierwszy kwartał 2023 roku. Wartość opracowania dokumentacji przedprojektowej to niespełna 4 miliony złotych.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg