Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 06.02.2021

Nowa perspektywa finansowa UE. Jarosińska-Jedynak: pierwsze konkursy jeszcze w tym roku

Pod koniec tego roku powinny zostać ogłoszone pierwsze nabory w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że w dużej mierze nowa perspektywa będzie kontynuacją poprzedniej.

Obecnie w regionach trwają konsultacje Umowy Partnerstwa. W tym tygodniu odbyły się one m.in. na Podkarpaciu.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że wszystkie perspektywy finansowe UE zaczynały się z "pewnym poślizgiem".

- Jeśli chodzi o tę perspektywę, na lata 2021-2027, to jeszcze nie wszystkie akty legislacyjne po stronie KE zostały przygotowane. Prezydencja portugalska wskazuje, że to maj br. będzie takim miesiącem, w którym zatwierdzone będą wszystkie rozporządzenia - stwierdziła.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje obecnie projekty programów krajowych i czuwa nad przygotowaniem programów regionalnych na nową perspektywę.

- Myślę, że w III kwartale br. uda się te programy przedstawić do negocjacji z KE i, jeśli wszystko pójdzie dobrze, to jest szansa, żebyśmy jeszcze w końcówce tego roku, ogłosili pierwsze nabory, tak aby środki mogły płynąć do beneficjentów z początkiem przyszłego roku– powiedziała Jarosińska-Jedynak.

euro pieniądze 1200.jpg

Z jednej strony kontynuacja, z drugiej nowe cele

Jarosińska-Jedynak zauważa, że nowa perspektywa finansowa w dużej mierze będzie kontynuacją poprzedniej, z lat 2014-2020.

- Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, wiemy, które konkursy cieszyły się mniejszym zainteresowaniem. Będziemy inwestować w te obszary, w których jest potencjał. Na pewno będą to priorytety UE, jak zielony ład czy wzrost innowacji – mówiła.

Wiceminister przypomniała, że 30 proc. środków w ramach nowej perspektywy finansowej powinno być przeznaczone na obszary związane z klimatem, transportem niskoemisyjnym i ochroną środowiska. Natomiast 25 proc. środków musi być przeznaczone na zwiększanie innowacyjności, na kwestie wdrożenia prac B+R w przedsiębiorstwach.

Wiceminister zadeklarowała również, że system składania wniosków będzie upraszczany, tak aby beneficjent mógł m.in. korzystać z jednego okienka przy składaniu wniosku.

PolskieRadio24.pl, MFiPR, PAP, md