Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 18.02.2021

Ekspert: w Grupie V4 możemy szybciej się rozwijać i być bardziej skuteczni w Unii Europejskiej

O rosnącym znaczeniu gospodarczym Grupy Wyszehradzkiej mówili m.in. goście Polskiego Radia w audycji Rządy Pieniądza: dr Marek Rozkrut, główny ekonomista w firmie EY i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.

Jak podkreślali, coraz większe znaczenie będą odgrywać kwestie społeczne związane ze współpracą ludzi młodych, z wymianą naukową, cyfryzacją, badaniami czy dziś - walką z pandemią.


mid-V4 Kraków PAP 1200.jpg
Szczyt V4. Ekspert: gospodarki tych krajów przez 30 lat rozwijały się w imponujący sposób

Rośnie znaczenie Grupy w ramach unijnej wspólnoty

- Grupa Wyszehradzka będzie zyskiwała na znaczeniu, jeśli będziemy umieli łączyć wspólne interesy (…). Stanowimy ponad 14 proc. całej populacji UE, a ten czynnik odgrywa znaczną rolę w procesie decyzyjnym w Unii. Pamiętajmy też, że z Grupy V4 tylko Słowacja jest członkiem strefy euro, tak jak większość państw UE, a istnieje ryzyko, że coraz częściej proces decyzyjny będzie przesuwał się w tamtym kierunku. - mówił dr Rozkrut.


Posłuchaj
21:44 rządy 18.mp3 Znaczenie Grupy Wyszehradzkiej będzie rosło, także w kontekście gospodarczym. Reprezentuje ona 64 mln obywateli, ma wspólne interesy, więc także w Unii Europejskiej może być istotną grupą nacisku - mówili goście Polskiego Radia w audycji Rządy Pieniądza: dr Marek Rozkrut, główny ekonomista w firmie EY i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.

 

Grupa może wpływać na politykę Unii Europejskiej

Podkreślił, że wspólnie możemy mieć wpływ na unijną politykę budżetową czy np. politykę bezpieczeństwa, którą ze względu na podobną historię rozumiemy często lepiej niż państwa Zachodu. Oczywiście polityka wobec Rosji bywa w Grupie V4 różna.


pap v4 1200.jpg
Wiceszef MSZ o podpisanej przez premierów V4 deklaracji: precyzyjnie definiuje obszary współpracy

- Ważnym elementem jest to, że Grupa Wyszehradzka to kraje, które dynamicznie się rozwijają, szybciej niż przeciętnie kraje UE, choć wciąż udział tej grupy w światowej gospodarce to tylko 1,4 proc - analizował dr Rozkrut.

Polepszają się relacje handlowe wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej

Dr Kozioł podkreślił, że coraz lepsze są też relacje handlowe wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej, ale bardzo ważna będzie w najbliższej przyszłości koordynacja w tym zakresie.

- Nowe projekty wynikające czy to z Funduszu Odbudowy i Odporności, czy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będą ułatwiały nam tworzenie wspólnych projektów, także tych związanych z gospodarką po pandemii – zaznaczył dr Kozioł.


V4 twietter 1200.jpg
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Ekspert: na pierwszy plan wysunęła się kwestia walki z pandemią

Rośnie znaczenie współpracy krajów Grupy dotyczącej polityki społecznej

Goście Rządów Pieniądza rozmawiali również o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej w zakresie polityki społecznej. Zwiększony o 2 mln euro Fundusz Wyszehradzki ma być przeznaczony właśnie na ten cel. Zamiarem grupy jest doprowadzenie do powstania „pokolenia V4”, do wymiany naukowej czy wzajemnego korzystania z doświadczeń w zakresie polityki prospołecznej.


prof-Tomasz-Grzegorz-Grosse.jpg
Prof. Tomasz Grosse o Grupie Wyszehradzkiej: priorytetem jest bardziej aktywna współpraca w UE

- Rząd sam takiej współpracy nie wygeneruje, choć może stworzyć warunki do jej rozwoju (…). Wspólnym elementem dla krajów V4 są niestety wyjątkowo niekorzystne tendencje demograficzne. Nasza wspólna populacja się skurczyła w ostatnich latach i na przyszłość czynnik ten wygląda niekorzystnie. Stąd istotnym elementem z punktu widzenia wzrostu gospodarczego będzie wzrost wydajności pracy i umiejętne zastosowanie technologii, nowoczesnych rozwiązań, infrastruktury, jeżeli chodzi o techniki cyfrowe np. związane z tworzeniem wspólnie sieci 5G. Wtedy zdolności ludzi młodych będą mogły być realizowane – mówił dr Rozkrut.

Zdaniem dr. Kozioła, Fundusz Wyszehradzki ciągle jest zbyt mały.

- W ostatnim czasie znacznie rośnie zainteresowanie studentów programami wymiany właśnie z państwami Grupy Wyszehradzkiej. Coraz łatwiej o wyjazdy. Przykładem może być alians pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Karola w Pradze. To nowość, bo w przeszłości uniwersytety te patrzyły na siebie bardziej jak na konkurencję (…) – wyjaśniał dr Kozioł.

Anna Grabowska, jk