Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 24.02.2021

Koronawirus uderza w porty lotnicze. 2,8 mld dolarów strat londyńskiego Heathrow

Brytyjski port lotniczy Heathrow szczególnie boleśnie odczuł "efekt koronawirusa". Jak podaje agencja Reutera, jego straty w ubiegłym roku wyniosły 2 mld funtów, czyli 2,8 mld dolarów.

To efekt zmniejszenia się ruchu turystycznego - liczba pasażerów obsłużonych przez lotnisko spadła do poziomu obserwowanego ostatnio w latach 70.

Heathrow wezwał rząd do uzgodnienia wspólnego międzynarodowego standardu podróży, który umożliwi pasażerom ponowne rozpoczęcie latania i zapewni ulgi podatkowe dla lotnisk, aby pomóc im wyjść z kryzysu.

samoloty free 1200.jpg
Planowanie wielkiej niewiadomej, czyli jak linie lotnicze na świecie tworzą letni rozkład lotów

Lotnisko na zachód od Londynu ma nadzieję, że rynki turystyczne zostaną ponownie otwarte od połowy maja po ogłoszeniu przez rząd w poniedziałek złagodzenia blokady.

Największe lotnisko w Wielkiej Brytanii, Heathrow, w zeszłym roku straciło tytuł najbardziej ruchliwego lotniska w Europie (wyprzedził je Paryż), ponieważ jego rozkłady lotów skurczyły się bardziej niż u rywala.

koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
Duży spadek ruchu lotniczego. Linie tną koszty i szukają oszczędności

Lotnisko podało w środę, że w 2020 r. liczba pasażerów spadła o 73%, do 22 milionów ludzi, a połowa z tych osób podróżowała w styczniu i lutym, zanim COVID-19 prawie całkowicie wstrzymał podróże na świecie.

Heathrow podało, że ma 3,9 miliarda funtów zapasów gwarantujących płynność i to może mu pomóc utrzymać płynność do 2023 roku.

Lotnisko jest własnością, między innymi, hiszpańskiego Ferrovial, Qatar Investment Authority i China Investment Corp.

Reuter, jk