Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 11.03.2021

Zobacz, która branża oferuje najlepsze zarobki

Pracownicy sektora informacyjno-telekomunikacyjnego (ICT) zarabiają w polskiej gospodarce najwięcej; są też najbliżej branżowej średniej płacy unijnej - podaje w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Przeciętne wynagrodzenie w tej części naszej gospodarki jest tylko o 15 proc. niższe niż przeciętnie w UE.

Sektor ICT obejmuje działania zajmujące się produkcją urządzeń komunikacyjnych i informatycznych oraz usługi im towarzyszące.

Nie tylko w Polsce branża jest doceniana finansowo

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że "Informacja i komunikacja" (ICT) jest najwyżej opłacaną częścią gospodarki nie tylko w Polsce.

"W 2018 r. była liderem płacowym aż w 12 krajach UE-27, a znalazła się na 2. pozycji w kolejnych czterech" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".


gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Gospodarka w dobie pandemii: styczeń dla niektórych sektorów już lepszy niż rok wcześniej

Na drugim miejscu finanse i ubezpieczenia, na ostatnim – gastronomia i hotele

Na szczeblu europejskim drugą sekcją oferującą najlepsze wynagrodzenia jest "Działalność finansowa i ubezpieczeniowa".

Z kolei najniższe przeciętne wynagrodzenie zanotowano w "Zakwaterowaniu i gastronomii", które są najniżej opłacane w 23 krajach UE-27 - podali analitycy, powołując się na dane Eurostatu.

Według badania struktury wynagrodzeń z 2018 r. w przypadku pracowników ICT średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 8,9 tys. zł.

Sektor informacyjno-telekomunikacyjny najbardziej zbliżony do "unijnych wynagrodzeń"

"To o prawie o 40 proc. więcej niż średnie wynagrodzenie w całej gospodarce" - zaznaczyli analitycy PIE.


Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
W styczniu wzrosły płace Polaków. GUS podał dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu



Eksperci zwrócili uwagę, że spośród wszystkich sekcji gospodarki wynagrodzenia pracowników ICT w naszym kraju są najbliżej średniej płacy obserwowanej w Unii Europejskiej.

"Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w sektorze »Informacja i komunikacja« jest tylko o 15 proc. niższe niż przeciętne wynagrodzenie w tej sekcji w Unii Europejskiej" - czytamy.

Dla porównania, w niemal wszystkich innych obszarach dystans ten wynosi ponad 30 proc.

"Dane te zostały przeliczone z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, a więc po wyeliminowaniu różnic w poziomie cen między krajami" - zaznaczyli analitycy.

O wysokości wynagrodzeń decyduje też forma zatrudnienia

Według PIE przeciętne wynagrodzenie w sektorze technologii informacyjnych i komunikacyjnych może być zniekształcone przez popularne wśród pracowników tej części gospodarki samozatrudnienie. "Prawdopodobnie średnia płaca pracowników sektora ICT jest nawet wyższa niż wynikająca z badań statystycznych" - podkreślono.

Liczą się też kompetencje i to na międzynarodowym rynku pracy

Relatywnie wysokie płace w tym sektorze wynikają m.in. z wysokiej wartości wytwarzanych dóbr i usług, wymaganych wysokich i specjalistycznych kompetencji oraz niedoboru pracowników.

"Istotna jest też znacząca internacjonalizacja tego sektora – dzięki temu nawet pracownicy z uboższych państw mogą osiągać wynagrodzenia zbliżone do poziomu najwyżej rozwiniętych gospodarek" - podsumowali analitycy.

PAP, jk