Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Przemysław Goławski 23.03.2021

"Podatki będą bardziej sprawiedliwe". Minister finansów zapowiada reset polityki fiskalnej

- Nasza strategia to niepodnoszenie podatków. Chcemy, żeby obywatele, konsumenci, mieli jak najwięcej pieniędzy w kieszeni, żeby mogli je wydawać, zwiększając zakupy konsumenckie - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia.

- Dochody z podatków rok do roku wzrosły o ponad 5%, z VAT - prawie o 6%, CIT - prawie 11%, PIT - też ok. 11%. Widać, że podatki odzwierciedlają to, co się dzieje w gospodarce - powiedział Tadeusz Kościński w "Sygnałach dnia".

Pytany o możliwe zmiany w systemie podatkowym podkreślił, że zostaną ujęte w nowym programie gospodarczym, ale nie będą podnoszeniem stóp procentowych. - Musimy poczekać kilka tygodni, aż premier ogłosi Nowy Ład. Pamiętajmy, że to nie tylko podatki, to całokształt gospodarki, większość ministerstw miała tam swój wkład, my odpowiadamy za aspekt polityki fiskalnej - zaznaczył minister.

Kościński tt-1200.jpg
Szef MF o kontrowersjach wokół AstraZeneki: brudna walka, i polityczna, i biznesowa

- Ta zmiana podatków będzie taka, by były one sprawiedliwe - zapowiedział szef MF. - W Polsce mamy niestety tak ustawiony system, że procentowo ci biedniejsi płacą więcej podatków niż ci bogatsi. Tu będzie "reset". Ci, co zarabiają mniej, będą procentowo płacić mniej podatku, a ci, co zarabiają więcej, będą procentowo płacić więcej - wyjaśnił. - To bardziej sprawiedliwe – zaznaczył Tadeusz Kościński.

Giełda miarą kondycji gospodarki

Minister zwrócił uwagę, że jedną z najlepszych miar tego, co się naprawdę dzieje i co się będzie działo w gospodarce, jest giełda. - Wierzę w to, że inwestorzy wierzą, iż Polska będzie przechodziła przez pandemię, tę trzecią falę, względnie suchą nogą - wskazał. Zaznaczył też, że w ostatnim roku polska gospodarka była bardzo odporna. - Na samym początku myśleliśmy, że recesja wyniesie 4,7 proc. w 2020 r., a w końcu było to 2,7 proc., więc dużo lepiej niż większość krajów w Europie - przypomniał. Dodał, że rósł eksport i wskaźnik PMI.

Czytaj więcej:

Kościński zwrócił uwagę, że według szacunków KE nasza gospodarka będzie w latach 2020-2022 średnio rosła w tempie 1,8 proc., a unijna - średnio o 0,4 proc. Szef resortu finansów dodał, że polscy przedsiębiorcy bardzo szybko zaadaptowali się do sytuacji. - Mamy w kraju przeważnie mniejsze i średnie firmy, a na Zachodzie - bardzo duże firmy. Mniejsze są znacznie bardziej zwinne, mogą szybko zmienić profil – stwierdził.

Główne hasła

W połowie marca PiS zaprezentował 10 głównych haseł Nowego Ładu. Zgodnie z zapowiedzią są to: plan na zdrowie, uczciwa praca – godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i złota jesień życia.

pg,PR1,pap