Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Błaszczyk 21.02.2021

Wójcik: to my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie

- Za czasów PO sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną, czym byli raczej rozbawieni - ocenił minister w KPRM Michał Wójcik. Skomentował on w ten sposób plany zwołania Komisji Finansów Publicznych po publikacji TVN. 

podatki kalkulator stock 1200.jpg
Będzie kolejny pakiet Slim VAT. Resort finansów przygotowuje 15 uproszczeń podatkowych

Szef klubu KO Cezary Tomczyk zapowiedział, że w poniedziałek złożony zostanie wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w związku z programem TVN24 "Kłamstwo vatowskie". "To obok kłamstwa smoleńskiego jedno z tych, które miało manipulować Polakami. Kłamstwo trzeba nazwać kłamstwem" - napisał. Wyemitowany w sobotę program dotyczył przestępców podatkowych i zakładania spółek mających wyłudzać podatek VAT. Na portalu TVN24 napisano m.in.: "W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat".

Obrona działań rządu

"To my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie. Platforma »walczyła« kodeksem karnym skarbowym, a sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną. Przestępcy byli tym raczej rozbawieni. Tyle w temacie" - napisał w niedzielę na Twitterze minister w KPRM Michał Wójcik.

W sobotę program TVN24 skomentował premier Mateusz Morawiecki. "Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości" - ocenił.

Czytaj także: 

"Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc." - dodał.

Szef rządu podkreślił, że to realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc. przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15,5 do ponad 29 mld) nie mogłyby zostać zrealizowane - wskazał.


mbl