Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 25.10.2010

Ministrowie UE na naradzie finansowej

Ministrowie krajów UE odbywają dziś spotkanie przygotowawcze przed wielkim szczytem UE, którego głównym tematem będzie dyscyplina budżetowa.
Herman Van RompuyHerman Van Rompuyfot. EPA/OLIVIER HOSLET

Ministrowie do spraw europejskich na spotkaniu w Luksemburgu mają dziś przygotować wnioski na rozpoczynający się w czwartek unijny szczyt. Dyskusja będzie między innymi dotyczyć dyscypliny budżetowej i sankcji dla krajów, które nie trzymają w ryzach budżetu.

Polska już kilka tygodniu temu zapowiedziała, że jest skłonna poprzeć nowy system sankcji dla niesubordynowanych państw, w zamian za ulgowe potraktowanie tych krajów, które przeprowadziły reformy emerytalne.

Chodzi o uwzględnienie kosztów tych reform przy obliczaniu długu publicznego i deficytu finansów publicznych. Polska, wspierana przez 8 krajów, od dawna upomina się o szczególne traktowanie i zmianę metodologii liczenia, bo ta obecna jest niesprawiedliwa dla państw, które w przeszłości zdecydowały się na trudne reformy. Warszawa argumentuje, że przyszłe zobowiązania wobec emerytów, które już teraz musi wykazywać, podwyższyły jej poziom długu i deficytu. Na całkowitą zmianę sposobu liczenia nie zgadza się Komisja Europejska.

Przychylny polskiemu postulatowi jest natomiast przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który kieruje grupą unijnych ministrów finansów przygotowującą pakiet reform gospodarczych i założenia dotyczące większej dyscypliny budżetowej. W raporcie opublikowanym przez grupę kilka dni temu znalazło się stwierdzenie, że Unia powinna ze szczególną uwagą potraktować polski postulat, nie precyzuje jednak w jaki sposób. Ta sprawa będzie omawiana na rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie w Brukseli. Ale konkretne decyzje zapadną po negocjacjach, które będą się toczyć w najbliższych miesiącach.

tk