Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 02.05.2021

Wielkopolska z najniższym bezrobociem wśród regionów UE. To zasługa przemysłu, rolnictwa i działań osłonowych rządu

- Pomimo kryzysu związanego z pandemią, w woj. wielkopolskim stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,8 pkt proc. w latach 2019-2020 - mówi wiceminister rozwoju Robert Tomanek. Dodaje, że w tym samym okresie spadek stopy bezrobocia zarejestrowała niespełna 1/3 regionów w Europie.

Zgodnie z ostatnio opublikowanymi przez Eurostat danymi dotyczącymi bezrobocia w regionach, województwo wielkopolskie z wynikiem 1,8 proc. zajęło w 2020 r. pierwsze miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia według metodologii BAEL wśród wszystkich regionów Europy. Bezrobocie w 229 spośród 240 regionów państw członkowskich Unii Europejskiej wahało się w 2020 r. między 1,8 proc. a 27,8 proc.

Nie bez znaczenia jest bliskość Niemiec

1200_przemysł_shutterstock.png
Rośnie produkcja przemysłowa w Polsce. W krajach strefy euro jest zupełnie odwrotnie

– Województwo wielkopolskie jest dobrze rozwinięte gospodarczo, istotną rolę odgrywa przemysł, m.in. motoryzacyjny i nowoczesne rolnictwo, w tym liczne inwestycje zagraniczne, które są tu lokowane ze względu na bardzo dobrą dostępność komunikacyjną – ocenił dr hab. Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Dodał, że nie bez znaczenia jest też fakt bliskości Niemiec, które są głównym partnerem gospodarczym Polski.

Wiceszef MRPiT podkreślił, że pomimo kryzysu związanego z pandemią, stopa bezrobocia w okresie 2019-2020 zmniejszyła się w województwie wielkopolskim o 0,8 pkt proc.

- To jeden z dziewięciu regionów Polski, w których w ciągu ostatniego roku następuje taki spadek - zaznaczył wiceminister.

Zwrócił przy tym uwagę, że w tym samym okresie niespełna 1/3 regionów w Europie zarejestrowała zmniejszanie się stopy bezrobocia.

Polska krajem o najniżej stopie bezrobocia w UE

Robert Tomanek przypomniał, że według Eurostatu Polska jest dziś krajem o najniżej stopie bezrobocia w całej Unii Europejskiej.

– W lutym br., po raz drugi z rzędu tzw. zharmonizowana miesięczna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo w Polsce wyniosła 3,1 proc., podczas, gdy w 27 krajach UE było to 7,5 proc., a w strefie euro 8,3 proc. – przypomniał.

W jego ocenie dobra sytuacja na rynku pracy w czasie pandemii wskazuje także na skuteczność działań osłonowych podejmowanych przez rząd.

W Polsce jest 17 regionów, które w większości pokrywają się z województwami. Wyjątek to województwo mazowieckie. Według tzw. NUTS 2 (stanowiącego statystyczny, a nie administracyjny podział terytorialny) woj. mazowieckie dzieli się na dwa regiony: Warszawski stołeczny oraz Mazowiecki regionalny.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS