Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 18.05.2021

Polski Ład: będzie pomoc dla polskich rodzin w sfinansowaniu własnego mieszkania

Polski Ład wychodzi naprzeciw potrzebom polskich rodzin, które chcą kupić mieszkanie, ale nie mają na wkład własny, pomaga też spłacić  część zobowiązań zaciągniętych na własne mieszkanie. O nowych rozwiązaniach proponowanych przez rząd mówi w radiowej Jedynce Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjneGlow Images

- Nowym rozwiązaniem jest proponowany przez nas rodzaj gwarancji bankowej dla małżeństw oraz dla rodzin z dziećmi, które nie mają mieszkań, która oznacza, że nie ma konieczności zebrania środków własnych na wkład własny, wymagany dotychczas w wysokości 20 procent wartości inwestycji – tłumaczy gość Polskiego Radia.

Polski Ład pozwala mniej zamożnym rodzinom na zaciąganie kredytu mieszkaniowego

- Ten wymóg, konieczny do uzyskania kredytu hipotecznego, stanowił i stanowi nadal ogromną przeszkodę dla wielu rodzin, które wcześniej z tego powodu musiały odkładać decyzję o założeniu rodziny czy posiadaniu dzieci, ze względu na brak mieszkania - wyjaśnia  Barbara Socha.

Posłuchaj
04:43 justa-socha-18.05.mp3 O nowych rozwiązaniach dotyczących finansowania mieszkań dla polskich rodzin, proponowanych przez rząd, mówi w radiowej Jedynce Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

I dodaje, że program niweluje tę przeszkodę i skierowany jest do osób pracujących, które dzięki temu programowi mogą wcześniej zaciągać kredyty na cele mieszkaniowe.

Państwo pomaga w zgromadzeniu wkładu własnego, przewiduje też spłatę części zobowiązań

Ponadto program przewiduje w drugim etapie, przy urodzeniu kolejnych dzieci, spłatę przez państwo, w ramach gwarancji, części zobowiązań.

- Przy urodzeniu drugiego dziecka – 20 tysięcy, trzeciego – kolejne 60 tysięcy, tak łącznie do 100 tysięcy złotych, wymienia gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, ta gwarancja bankowa może sięgać 40 procent wartości zaciąganego kredytu.

Pomoc jest skierowana do rodzin bez własnego mieszkania, dotyczy rynku pierwotnego jak i wtórnego oraz domów jednorodzinnych

Gość Polskiego Radia pytana, do kogo ma trafić ta pomoc, podkreśla, że trafi ona do małżeństw i rodzin, które nie mają własnego mieszkania i są zmuszeni do mieszkania z rodzicami lub wynajmują mieszkania.

I dodaje, że gwarancje i kredyty mogą dotyczyć nie tylko transakcji na rynku pierwotnym, ale i na wtórnym oraz budowy domu jednorodzinnego.

Tyle że, jak dodaje, pomoc przewidziana jest dla mieszkań o standardowych kosztach budowy, nie dla luksusowych mieszkań.

Justyna Golonko, jk