Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 24.05.2021

Pandemia przyspieszyła w Polsce cyfryzację. Rośnie jej wykorzystanie w biznesie, administracji i budownictwie

Po półtora roku pandemii jesteśmy ok. 5 lat do przodu na polu cyfryzacji, to pokazuje e-administracja i e-biznes - powiedziała w poniedziałek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

- W momencie, kiedy społeczeństwo stanęło w miejscu w marcu ubiegłego roku, my byliśmy przed wieloma wyzwaniami wyboru i przygotowania instrumentów oraz dialogu, koniecznością wyselekcjonowania i wdrożenia rozwiązań oraz znalezienia podmiotów, które będą obsługiwać instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców - powiedziała Semeniuk.

Komputer internet shutterstock-1200.jpg
Internet otwiera nowe możliwości dla biznesu. Większość małych firm zamierza to wykorzystać

Pandemia przyspieszyła stosowanie i wykorzystywanie e-rozwiązań

Jej zdaniem "po półtora roku pandemii jesteśmy około 5 lat do przodu na polu cyfryzacji, to pokazuje e-administracja i e-biznes".

Wiceminister przywołała dane, według których w ostatnich dwóch latach Polska przeniosła się z 31. na 9. miejsce rankingu e-partycypacji ONZ.

Rośnie wykorzystanie e-administracji

Według niej wzrósł również indeks e-administracji z 0,79 do 0,85 punktu, a w rankingu rozwoju e-administracji Polska znajduje się obecnie na 24. miejscu względem pozostałych krajów świata.

- To powody, żeby rozszerzać działanie e-administracji - oceniła polityk.

Polski Ład stawia na rozwiązania cyfrowe w budownictwie

Semeniuk stwierdziła, że jednym z głównych wyzwań stojących przed Polską w najbliższym czasie będą działania w ramach programu Polskiego Ładu, np. w obszarze budowlanym.

- Mówimy o ograniczeniu formalności, ma dominować procedura elektroniczna - powiedziała wiceminister. Jak wskazała, realizowany jest również projekt e-faktury, którego głównym zadaniem jest wprowadzenie takiego rozwiązania do codziennego użytku w Polsce.

e-handel free 1200 pix.jpg
Podczas pandemii rośnie e-handel. Jego wartość wzrosła w Polsce do 100 mld zł

Rośnie udział e-handlu

Wiceminister wskazała również, że pandemia koronawirusa udowodniła, iż "jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną, to e-commerce zdało egzamin", a "wielu przedsiębiorców środki finansowe zainwestowało właśnie w obecność w sieci".

PAP, jk