Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 02.06.2021

"Na niektóre modele trzeba czekać nawet rok". Wraca popyt na rynek samochodowy

W maju 2021 r. zarejestrowano w Polsce blisko 48 tys. aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t. To wzrost o prawie 95 proc. rdr i niespełna 2 proc. mdm - podał Instytut Samar. Dodano, że czas oczekiwania na odbiór nowego auta to minimum sześć miesięcy.

Dane skumulowane za pięć miesięcy 2021 r. mówią o 230 tys. 999 sztukach. Wykazują one wzrost sprzedaży o 41,26 proc. rdr - dodano w raporcie.

Klienci czekają na samochody, dostawy opóźnione

Według Instytutu Samar w maju 2021 roku rynek nowych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t zanotował wzrost w porównaniu do analogicznego miesiąca 2020 roku oraz wobec kwietnia br.

Analitycy Samaru zwrócili uwagę na obecne ograniczenia w dostępności aut ze względu na problemy z półprzewodnikami. Produkcja niektórych modeli została znacznie ograniczona lub wręcz zastopowana, co odbije się na dostawach w kolejnych miesiącach.

- Czas oczekiwania na samochody zamawiane do produkcji zdecydowanie się wydłużył - realistyczny termin to sześć, a nawet osiem miesięcy, w niektórych przypadkach na nowe auto trzeba czekać nawet rok - wskazali.

samochód autonomiczny 1200.jpg
Luksus odporny na pandemię. Marki premium ze wzrostem sprzedaży

Dobre perspektywy sprzedażowe na obecny rok

Instytut dodał, że biorąc pod uwagę jedynie bieżącą dynamikę sprzedaży wykazywaną przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (bez uwzględnienia reeksportu), sytuacja w Polsce w porównaniu z innymi krajami Europy wydaje się niezła. Polska zakończyła kwiecień 2021 r. na 6. pozycji wśród 30 rynków Europy. Cieniem na rezultatach kładzie się pozycja naszego kraju w rankingu opracowanym na bazie tzw. wskaźnika chłonności rynku - czytamy.

Według prognoz Samaru w 2021 roku sprzedaż nowych samochodów osobowych wyniesie ok. 472 tys. sztuk, co oznacza wzrost o 10,2 proc. rdr. Szacowany wynik sprzedaży nowych samochodów dostawczych to 6000 sztuk, czyli o 10,7 proc. więcej rdr.

PR24, akg