Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Bączek 04.06.2021

Dania blokuje budowę Baltic Pipe. Wiceszef MSZ: będziemy się starali jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę

- Dotarła do nas informacja, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności dopatrzyła się nieprawidłowości w zakresie dokumentacji - dotyczy to jednak tylko fragmentu Baltic Pipe, który jest na terytorium Danii. Dwa pozostałe fragmenty pozostają bezpieczne. Nic się wokół nich nie dzieje - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Posłuchaj
  • Marcin Przydacz: w interesie Rzeczpospolitej i całej Europy Środkowej jest jak najszybsze skończenie Baltic Pipe (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także
1200_Baltic_Pipe_PAP.jpg
Projekt Baltic Pipe ma zostać wstrzymany. Jest komentarz MSZ

- Oczywistym jest, że będziemy się starali jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę - mówił na antenie radiowej Jedynki wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Czytaj także:

Jak dodał "musimy mieć świadomość, że często za tematyką środowiskową mogą kryć się inne interesy". - W interesie Rzeczpospolitej i całej Europy Środkowej jest jak najszybsze skończenie tego projektu - zaznaczył.

Posłuchaj
17:55 [PR1] PR1 (mp3) 04 czerwiec_2021_06_04-07-15.for_media.mp3 Marcin Przydacz: w interesie Rzeczpospolitej i całej Europy Środkowej jest jak najszybsze skończenie Baltic Pipe (Sygnały dnia/Jedynka)

- Często zdarza się, że gorąca chęć ochrony środowiska jest cynicznie wykorzystywana przez duże interesy. W momencie, gdy te duże interesy wymagają większej aktywności tych grup, są oni pobudzani do działania - tłumaczył.

Jak mówił, dobrym przykładem takiego działania, są reakcje na przekop Mierzei Wiślanej. - Interesy obcych państw w tej sprawie są oczywiste - wielokrotnie słyszeliśmy, jakie "straszne konsekwencje" poniesie polskie środowisko przez ten przekop - stwierdził.

***

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ surowca z Polski do Danii. Uruchomienie całej trasy jest planowane na jesień 2022 r.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 04.06.2021
Godzina emisji: 07.15

PR1/PAP
pb