Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 15.06.2021

Zmiany w profilu zaufanym. Może pojawić się przerwa w świadczeniu usługi

W najbliższy czwartek - 17 czerwca - wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. To ważna informacja, ponieważ z profilu zaufanego korzysta już niemal 11,3 mln Polaków. Tylko w tym roku założyło go już ponad 2,5 mln osób.

"Dzisiaj, aby założyć profil zaufany, mamy dwie główne opcje do wyboru. Pierwsza - przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Druga - wypełnienie wniosku w internecie, a później osobista wizyta w punkcie potwierdzającym" - przypomina resort cyfryzacji.

Jest jeszcze jedna możliwość - założenie tymczasowego profilu zaufanego, ważnego 3 miesiące, a nie 3 lata jak "tradycyjny". Można to zrobić w trakcie wideospotkania z urzędnikiem. I właśnie ta ostatnia opcja już w czwartek stanie się kolejną możliwością założenia "tradycyjnego" - ważnego 3 lata - profilu zaufanego.

Administratorzy proszą o wyrozumiałość

Dom rodzina free mieszkanie shutt-1200.jpg
Karta Dużej Rodziny również w wersji cyfrowej. Zobacz, jak z niej korzystać

Zmiana wynika z wejścia w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.

Na tej podstawie wszystkie osoby, które mają tymczasowy profil zaufany staną się właścicielami "tradycyjnego" profilu zaufanego. Nic nie będą musiały przy tym robić "Wdrożenie nowości zaczniemy w nocy z 16 na 17 czerwca. Zrobimy wszystko, aby poszło jak najsprawniej. Jednak już teraz prosimy o wyrozumiałość, gdyby wystąpiły jakieś problemy" - informuje resort cyfryzacji.


W ciągu 24 godzin od wdrożenia (czyli 17 czerwca) mogą wystąpić przerwy w dostępie do profilu zaufanego. Jeśli w związku z przerwą techniczną nie będzie działał - należy zalogować się później. Administratorzy serwisu proszą, by sprawy wymagające profilu zaufanego załatwić wcześniej, lub poczekać do zakończenia prac.

Bezpieczny kontakt z urzędami

Przypomnijmy, że profil zaufany umożliwia potwierdzenie tożsamości w internecie. Tak jak załatwiając sprawę w urzędzie - by udowodnić, że my to my - musimy pokazywać dowód, tak w sieci potrzebujemy profilu zaufanego. Innymi słowy to zbiór naszych zaszyfrowanych danych, przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.


Profil zaufany umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Mając go możemy korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online.

Z profilu zaufanego korzysta już niemal 11,3 mln Polaków. Tylko w tym roku założyło go już ponad 2,5 mln osób.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS