Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 06.12.2010

Umowy z Rosją: transport, częstotliwości

Transport morski, walka z zanieczyszczeniami na Bałtyku i wykorzystanie częstotliwości radiowych to kwestie zawarte w podpisanych porozumieniach.

Umowy zostały podpisane przez ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka z rosyjskimi ministrami.

Ministrowie towarzyszą prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi, w czasie jego oficjalnej wizyty w Polsce.

Z rosyjskim ministrem transportu Igorem Lewitinem, Grabarczyk podpisał umowę dot. transportu morskiego oraz walki z zanieczyszczeniem Bałtyku i Zalewu Wiślanego.

Lewitin i Grabarczyk współprzewodniczą dwustronnej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej. Polska i Rosja zawarły we wrześniu ubiegłego roku umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym, która pozwala na ruch polskich statków przez należącą do Rosji Cieśninę Pilawską. Wcześniej Rosjanie blokowali żeglugę, powołując się na umowę z 1961 roku.

Częstotliwości radiowe

W poniedziałek Grabarczyk podpisał również memorandum o współpracy w dziedzinie telekomunikacji z rosyjskim ministrem Telekomunikacji i Komunikacji Masowej Igorem Szczegolewem.

Jak powiedziała wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj, to bardzo ważne porozumienie dotyczące rynku telekomunikacyjnego. - Otwiera nam możliwość współpracy bilateralnej i uzgodnień. Ważnym punktem porozumienia są uzgodnienia w zakresie wykorzystywania częstotliwości radiowych - zaznaczyła.

Wyjaśniła, że chodzi o tzw. dywidendę cyfrową. Obecnie w całej Europie wprowadzana jest naziemna telewizja cyfrowa, sukcesywnie zastępując telewizję analogową. Zwolnione i udostępnione po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej zasoby częstotliwości to dywidenda cyfrowa. Mogą być przeznaczone np. na nowe usługi teleinformatyczne. Żeby można było je wykorzystywać, trzeba to uzgodnić z wojskiem oraz państwami ościennymi tak, aby nie dochodziło do zakłóceń wykorzystywanych częstotliwości. W Polsce wyłączenie telewizji analogowej zaplanowano na 2013 rok.

- Rosjanie wykorzystują w swoich wojskowych systemach nawigacji lotniczej częstotliwość 800 MHz. Zgodnie z regulaminem ITU (ang. International Telecommunication Union - Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) mogą je wykorzystywać do połowy 2015 r. My chcemy wcześniej wyłączyć nadawanie analogowe i także wykorzystywać te częstotliwości. Jeśli na poziomie roboczym dojdzie do uzgodnień, będziemy mogli w pełni wykorzystać dywidendę cyfrową - zaznaczyła.

agkm