Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 23.09.2021

Zmiany w podatkach. Sejmowa komisja przyjęła kilka poprawek

Sejmowa komisja finansów publicznych rozpatruje zmiany w podatkach zawarte w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i innych ustaw. Projekt liczy przeszło 600 stron i zmienia przepisy w 20 ustawach.
Posłuchaj
  • Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o jednej z poprawek przyjętych podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych. (IAR)
Czytaj także

Komisja przyjęła poprawkę posłów PiS dotyczącą ulg dla rodziców samotnie wychowujących dzieci: wspólne rozliczenie i ulga procentowa, ma być zastąpione przez ulgę kwotową.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że zmiana będzie pozytywna lub neutralna dla większości osób objętych dotychczasową regulacją.

Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnił, że dotąd dla rodziców samotnie wychowujących dzieci odliczenie wynosiło średnio 1 tysiąc 154 złote. Poprawka wprowadza odliczenie kwotowe w wysokości 1 500 złotych, więc dla osób najmniej zarabiających zmiana jest korzystniejsza.

Posłuchaj
00:24 11309805_3.mp3 Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o jednej z poprawek przyjętych podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych. (IAR)

 

Mateusz Łakomy dodał, że intencją tej zmiany jest wyeliminowanie negatywnych zjawisk, które wiążą się z dotychczasowym rozwiązaniem. Wyjaśnił, że dla osób najlepiej zarabiających korzystne podatkowo jest obecnie niezawieranie związków małżeńskich lub rozwodzenie się i chodzi o to, żeby odrobinę zmniejszyć atrakcyjność takich posunięć.

Komisja finansów 1200.jpg
Sejmowe komisje odrzuciły pomysł zwiększenia udziału samorządów w podatkach PIT

Kolejna poprawka, zaproponowana przez posła partii Republikanie Włodzimierza Tomaszewskiego, jest korzystna dla rodzin z czworgiem lub więcej dzieci. Będą oni mieli dodatkowe odliczenie od dochodu w wysokości takiej, jak w przypadku zerowego PIT-u dla młodych, czyli 85 tysięcy 528 złotych rocznie.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że jest to w praktyce PiT zero dla rodzin wychowujących trójkę lub więcej dzieci. Na zmianie tej ma skorzystać 55 tysięcy rodzin.

Według Jana Sarnowskiego jest to prawdziwa rewolucja prorodzinna w podatkach, ponieważ na uldze skorzystają nie tylko pracownicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą na skali podatkowej, ale również przedsiębiorcy płacący podatek liniowy 19 procent i ryczałtowcy.
Omawiany projekt jest elementem Polskiego Ładu.

Zakłada między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie drugiego progu podatkowego do poziomu 120 tysięcy złotych rocznie i wprowadzenie ulgi dla klasy średniej.

Planowana jest też zmiana zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz likwidacja możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

PR24, akg