Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 27.09.2021

Wielka Brytania walczy z niedoborem pracowników. Ponad milion miejsc pracy nieobsadzonych

W ostatnim raporcie firmy księgowej Grant Thornton stwierdzono, że w Wielkiej Brytanii jest prawie 1 mln wolnych miejsc pracy. Połowa z nich znajdowała się w sektorze żywności i napojów, czyli w branżach, które przez ostatnie 20-30 lat w dużym stopniu opierały się na sile roboczej z UE. Chroniczny niedobór siły roboczej doprowadził do kryzysu w łańcuchach dostaw, wpływając na wydłużającą się listę produktów. Jaka jest zatem podstawowa przyczyna problemu?

Rząd twierdzi, że jest to utrzymujący się wpływ pandemii. Przedstawiciele biznesu twierdzą, że problemy są spowodowane brexitem i brakiem brytyjskich pracowników wypełniających luki w branży transportowej, magazynowej, hotelarskiej i w sektorze produkcji mięsa. Badania Grant Thornton wykazały, że od początku pandemii 1,3 miliona pracowników urodzonych za granicą opuściło Wielką Brytanię i jeszcze nie powróciło.

Czytaj także:
shutt samolot lotnisko 1200.jpg
Odszkodowanie nie tylko za opóźniony lot. Linia lotnicza musi zapłacić, gdy go przyspieszy

Dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii

Liczba zatrudnionych wykazała kolejny miesięczny wzrost, o 241 000 do 29,1 mln w sierpniu 2021 r., powracając do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Poziom zatrudnienia we wszystkich regionach z wyjątkiem Londynu, Szkocji i Południowego Wschodu znajdują się obecnie powyżej poziomów sprzed pandemii.

Po okresie wzrostu zatrudnienia i niskiego bezrobocia, od początku pandemii stopa zatrudnienia ogólnie spadła, a stopa bezrobocia wzrosła. Jednak od końca 2020 r. oba te zjawiska wykazują oznaki ożywienia. W ostatnim okresie (od maja do lipca 2021 r.) nastąpił kwartalny wzrost wskaźnika zatrudnienia o 0,5 punktu procentowego, do 75,2 proc., oraz spadek stopy bezrobocia o 0,3 punktu procentowego, do 4,6 proc. Stopa bierności zawodowej spadła o 0,3 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego kwartału, do 21,1 proc.

Młodzi ludzie (w wieku od 16 do 24 lat) zostali szczególnie dotknięci pandemią, przy czym stopa zatrudnienia spadła, a stopy bezrobocia i bierności zawodowej wzrosły o więcej, niż zauważono w przypadku osób w wieku 25 lat i starszych. W ciągu ostatniego kwartału nastąpił jednak silny wzrost wskaźnika zatrudnienia oraz spadek wskaźników bezrobocia i bierności zawodowej dla osób młodych.


Duży popyt na pracę

Liczba wolnych miejsc pracy w okresie od czerwca do sierpnia 2021 r. wyniosła 1 034 000, co stanowi pierwszy przypadek wzrostu liczby wolnych miejsc pracy powyżej 1 miliona od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów, i jest obecnie o 249 000 powyżej poziomu sprzed pandemii. W okresie od czerwca do sierpnia 2021 r. liczba wolnych miejsc pracy wzrosła w ujęciu kwartalnym o 269 300 (35,2 proc.), przy czym we wszystkich sektorach przemysłu liczba wolnych miejsc pracy wzrosła, a w większości osiągnęła rekordowy poziom; największy wzrost odnotowano w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, gdzie wzrosła o 57 600 (75,4 proc.).

Wzrost średniego całkowitego wynagrodzenia (z uwzględnieniem premii) wyniósł 8,3 proc., a regularnego wynagrodzenia (bez premii) - 6,8 proc. wśród pracowników za trzy miesiące od maja do lipca 2021 r.

Problem pozostał

Problem z brakiem siły roboczej polega na tym, że zakłady przetwórstwa mięsnego, sprzedawcy detaliczni, domy opieki, branża hotelarska i firmy takie jak Amazon konkurują ze sobą o ograniczoną podaż nisko wykwalifikowanych pracowników z płacami na poziomie podstawowym. Tak więc nawet gdyby było wystarczająco dużo kierowców ciężarówek, łańcuch dostaw został poważnie nadwyrężony przez niedobory siły roboczej.

Rząd odrzucił wszystkie wezwania do rozwiązania problemu poprzez wydawanie krótkoterminowych wiz dla kierowców ciężarówek i innych pracowników z UE. Jest przekonany, że brexit jest rozwiązaniem, ponieważ może skłonić brytyjskich pracodawców do odzwyczajenia się od kultury niskich płac oraz zmusić do rekrutacji i szkolenia lokalnych pracowników.


PolskieRadio24.pl/ Guardian/ ons.gov.uk/ mib