Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 18.10.2021

Od czerwca oddano do użytku prawie 100 tys. mkw. powierzchni handlowej. "Zainteresowanie alternatywnymi lokalizacjami"

Od czerwca do września 2021 r. do użytku oddano 98 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego prawie połowa to wolnostojące magazyny handlowe, głównie markety budowlane - wynika z analizy firmy doradczej JLL.

Jak przekazano - pomiędzy czerwcem a wrześniem 2021 r. do użytku oddano 98 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. - Prawie 50 proc. nowej podaży zostało zrealizowane w ramach wolnostojących magazynów handlowych, głównie marketów budowlanych - wskazano.

Coraz więcej powierzchni handlowej

Dodano, że "29 proc. nowej podaży oddanej do użytku w III kw. 2021 r." przypadło na parki handlowe i centra typu convenience, głównie w mniejszych miastach.

Analitycy zwrócili uwagę, że od początku roku do końca września podaż powierzchni handlowych zwiększyła się o 327 tys. mkw. powierzchni najmu brutto w ramach wszystkich formatów, a w budowie pozostaje kolejne 460 tys. mkw.

galeria handlowa
Centra handlowe "wracają do gry". Rośnie liczba klientów, którzy wydają więcej niż przed pandemią

Zdaniem ekspertów pomimo malejącej liczby nowych mkw. w centrach handlowych, 2021 r. powinien zamknąć się wynikiem ponad pół miliona mkw. całkowitej nowej powierzchni handlowej.

Trend lokalności

Jak zaznaczono, sieci handlowe poszukują nowych rozwiązań starając się dostosować do nowych potrzeb konsumentów. - Nasilający się od wybuchu pandemii trend lokalności i wygodnych zakupów nakierował ich zainteresowanie na alternatywne lokalizacje, takie jak lokale rozplanowane w parterach budynków mieszkalnych czy biurowców, które są na celowniku między innymi operatorów medycznych - wskazano. Dodano, że obecne są tam kliniki urody, optycy czy stomatolodzy.

Według analityków zasada miast zwartych i wielofunkcyjnych sprawia, że deweloperzy szukają atrakcyjnych lokalizacji również w pobliżu gęsto zaludnionych obszarów.

 Ożywienie w dużych centrach handlowych

Jak przekazano, tegoroczne obroty inwestycyjne w sektorze handlowym wyniosły dotąd ponad 450 mln euro w ramach ok. 30 transakcji, z czego ok. 160 mln euro przypadło na III kw. - Rynek został zdominowany przez transakcje, których przedmiotem były małe obiekty z segmentu parków handlowych i centrów convenience - czytamy. Dodano, że przekłada się to na średnią wartość transakcji na poziomie ok. 17 mln euro, czyli o 70 proc. poniżej średniej z okresu sprzed pandemii w 2019 r.

- Obserwowane od maja ożywienie w dużych centrach handlowych – zarówno pod względem obrotów, jak i odwiedzalności, może już niedługo przełożyć się także na wzrost zainteresowania tą klasą aktywów i ponowne zwiększenie skali transakcji - oceniono.

PR24, akg