Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 30.11.2021

Polska gospodarka wciąż rośnie mimo pandemii. Motorem konsumpcja, inwestycje i eksport

Produkt krajowy brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. - wynika z danych GUS. Eksperci uważają, że to dobre wyniki w czasach koronawirusa, osiągnięte dzięki konsumpcji oraz utrzymującym się inwestycjom w przemyśle i usługach.
Posłuchaj
  • Polska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 5,3 procent licząc rok do roku. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wstępnego szacunku Produktu Krajowego Brutto. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że sytuacja gospodarcza w lipcu, sierpniu i wrześniu była dobra./IAR/.
Czytaj także

Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w III kw. wzrósł o 5,1 proc. rdr.

W trzecim kwartale wzrosła konsumpcja, popyt oraz inwestycje

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kw. wzrosły o 9,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 8,6 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w III kw. wzrostu inwestycji o 6,5 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 4,2 proc. rdr i popytu krajowego o 5,7 proc. rdr.


Posłuchaj
00:24 pkb -kurtek.mp3 Polska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 5,3 procent licząc rok do roku. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wstępnego szacunku produktu krajowego brutto. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że sytuacja gospodarcza w lipcu, sierpniu i wrześniu była dobra./IAR/.

 

Eksperci PIE: w tym roku PKB nieznacznie przekroczy 5 proc.

Wzrost gospodarczy lekko przekroczy 5 proc. w 2021 r. - przewiduje Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wzrost PKB w 2022 r. będzie zbliżony do 4,5 proc., a gospodarkę wciąż napędzać będzie głównie konsumpcja.


Jak podał we wtorek we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny, produkt krajowy brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w III kw. zwiększył się o 5,1 proc. rdr.

PIE: Motorem wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale były wydatki konsumpcyjne

Analityk z zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki, odnosząc się do podwyższonego przez GUS szacunku wzrostu PKB w III kwartale, zaznaczył, że głównym motorem wzrostu są nadal wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, "które były większe o 4,8 proc. względem 2020 r.".


"Wynik znacząco podniósł też wzrost zapasów (+3,7 pkt). Stosunkowo dynamicznie rosły także inwestycje (9,3 proc.). Tempo wzrostu PKB obniżał z kolei eksport netto" - wymienił ekspert.

PIE: Konsumpcja będzie też napędzać gospodarkę w czwartym kwartale tego roku

PIE szacuje, że w IV kwartale br. wzrost gospodarczy ustabilizuje się na podobnym poziomie. "Wysoka aktywność w handlu oraz usługach sugeruje, że głównym motorem gospodarki dalej będą wydatki konsumpcyjne" - ocenił Rybacki. Dodał, że ożywienie inwestycji prawdopodobnie będzie słabsze.

Rybacki spodziewa się, że nakłady sektora MŚP wzrosną niewiele, "pomimo że w 2020 r. odpowiadały za ok. 85 proc. osłabienia inwestycji firm". "Słabe wyniki zanotują też samorządy" - ocenił.

PIE: W przyszłym roku spodziewane jest lekkie zmniejszenie konsumpcji oraz inwestycji

PIE prognozuje też niewielkie spowolnienie aktywności w 2022 r. "Wzrost PKB pozostanie zbliżony do 4,5 proc.". Zwrócono uwagę na badania ankietowe, które sugerują, że konsumenci wciąż znacząco powiększają swoje wydatki.


"Narastające niedobory materiałów spowolnią wzrost inwestycji w pierwszej połowie przyszłego roku" - ocenił PIE.

ING: całoroczny wzrost PKB w tym roku sięgnie 5,4 proc. rdr

Całoroczny wzrost PKB w tym roku wyniesie 5,4 proc. rdr - ocenia Rafał Benecki z ING Banku Śląskiego komentując wtorkowe dane GUS. Analityk spodziewa się w 2022 roku "lekkiego" spowolnienia PKB do 4,5 proc. rdr z powodu szoku inflacyjnego.

"PKB w III kw. 2021 r. +5,3 proc. rdr, w ujęciu kwartalnym widać nawet przyśpieszenie (2,3 proc. vs 1,8 proc. w II kw. 2021), bo pracują dwa silniki: przemysł i usługi" - przekazał we wtorkowym komentarzu główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Jego zdaniem widać dalszą poprawę inwestycji, szczególnie prywatnych; publiczne "wciąż są bardzo słabe w tym cyklu".

W ocenie Beneckiego ujemny wkład eksportu netto może się odwrócić do 2022 roku, ponieważ gospodarce europejskiej "niewiele trzeba, aby zanotować silne odbicie, jak tylko poprawią się dostawy z Azji, a wtedy zyska również polski eksport".

Polska radzi sobie ze skutkami pandemii najlepiej w regionie

W opinii ekonomisty w drugiej połowie 2021 r. Polska radzi sobie najlepiej w regionie; Czechy ponoszą duże koszty zakłóceń dostaw, a Rumunia - niskich szczepień i restrykcji epidemicznych.


"Całoroczny wzrost PKB w tym roku wyniesie 5,4 proc. rdr - jak zakładaliśmy. W 2022 widzimy lekkie spowolnienie PKB do 4,5 proc. rdr, z powodu szoku inflacyjnego, ale zakładamy nowe impulsy fiskalne w 22-23 roku, które istotnie zmniejszą wpływ negatywny czynników, ale też podtrzymają wysoką inflację" - przekazał Benecki.

Zdaniem ekonomisty, docelowy poziom stóp NBP "to przynajmniej 3 proc.".

Pekao: polska gospodarka większa niż przed pandemią, w 2022 r. urośnie o 4 proc.

Polska gospodarka jest o 3,1 proc. większa niż przed pandemią i 3,9 proc. mniejsza niż wynikałoby z trendu z lat 2013-2019 - ocenił Piotr Bartkiewicz z Pekao, komentując dane GUS. W 2022 polska gospodarka urośnie o 4 proc. - dodał.


"Wstępny szacunek PKB za III kwartał przyniósł rewizję odczytu flash - PKB w okresie lipiec-wrzesień wzrósł o 5,3 proc. rdr i 2,3 proc. w ujęciu kwartalnym. Nasz ogólny wniosek dotyczący zbliżania się do przedpandemicznego trendu jest zatem utrzymany w mocy - wg aktualnych danych GUS polska gospodarka jest o 3,1 proc. większa niż przed pandemią i 3,9 proc. mniejsza niż wynikałoby to z trendu z lat 2013-2019" - poinformował w komentarzu ekspert z banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

Ekspert: wzrost oparty o konsumpcje, ale trochę mniejszy od prognoz

Jak wskazał, "istotność dzisiejszego odczytu przejawia się jednak w szczegółach, które opublikował GUS". Chodzi m.in. o to, że wzrost PKB opierał się w mniejszym stopniu na konsumpcji, niż prognozowano (4,7 proc. rdr wobec prognozy 5,2 proc. rdr). "Wzrost spożycia publicznego o 0,8 proc. rdr jest kandydatem na rewizję w górę w przyszłości" - ocenił

Wzrosły nakłady na inwestycje oraz zapasy

Ekspert przyznał, że na plus zaskoczyły nakłady brutto na środki trwałe, rosnąc o 9,3 proc. rdr. Ponadto, w III kwartale miało miejsce "monstrualne w skali uzupełnianie zapasów". "Proces ten dołożył do wzrostu PKB 3,7 pkt. proc. Lustrzanym odbiciem jest ujemny wkład eksportu netto (-2,7 pkt. proc.)" - zauważył.

Zdaniem Bartkiewicza, w miesiącach letnich gospodarka była wciąż solidnie rozpędzona (na co wpływ miał proces jej otwierania po wiosennej fali COVID), "a w jej wynikach próżno szukać efektów problemów podażowych, które już latem były nasilone".

Dobre perspektywy dla gospodarki w czwartym kwartale, gorsze w 2022 r.

"IV kwartał z kolei zaczyna się dobrze (średnio w tym roku gospodarka urośnie o nieco więcej niż 5 proc.) i wszystko wskazuje na to, że "efekt przeniesienia" (carryover) na 2022 rok będzie solidny" - przekazał.

W jego ocenie kondycja polskiego konsumenta uległa "znaczącemu pogorszeniu i konsumpcja prywatna będzie hamować w ślad za dochodami realnymi gospodarstw domowych".

"To, w połączeniu z luką w inwestycjach publicznych (odbicie z III kwartału wydarzyło się bez ich udziału) sprawia, że w przyszłym roku należy spodziewać się wolniejszego wzrostu. Prognozujemy, że średniorocznie polska gospodarka urośnie w 2022 o 4 proc." - ocenił Bartkiewicz.

PR24, IAR, PAP, jk