Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 06.12.2021

Cyfrowy Szczyt ONZ w Katowicach. Dzisiaj o młodych w internecie

W Katowicach rozpoczął się szczyt młodych w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ. W wiadomości wideo skierowanej do osób młodych premier Mateusz Morawiecki mówił podczas jego otwarcia, że ludzie urodzeni w latach 90. są pierwszym pokoleniem, dla którego internet stał się środowiskiem naturalnym.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że to młode pokolenia są najlepiej przygotowane do kierowania procesem rozwoju technologii.

Szef rządu powiedział też, że "Polska śmiało wkracza w świat nowych technologii", a ambicją rządu jest, by usługi cyfrowe służyły zmniejszaniu dystansów społecznych i poprawiały komfort życia.

Zaznaczył, że w tym obszarze pojawiają się również zagrożeni pojawiają się również ryzyka, takie jak zagrożenia dla prywatności i "oddania kontroli nad naszym życiem w ręce wielkich korporacji". Dodał, że to do ludzi należy decyzja, jak będzie wyglądała przyszłość internetu.

Posłuchaj
00:23 szzczyt 1.mp3 Rozpoczął się szczyt młodych w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ. Szef rządu powiedział też, że "Polska śmiało wkracza w świat nowych technologii", a ambicją rządu jest, by usługi cyfrowe służyły zmniejszaniu dystansów społecznych i poprawiały komfort życia. Zaznaczył, że w tym obszarze pojawiają się również zagrożenia./IAR/.

 Premier podkreślił także, że pewnych decyzji nie można oddać w ręce sztucznej inteligencji. - XXI wiek należy do was. Jesteście najlepiej wykształconym pokoleniem w historii ludzkości. I jestem pewien, że dokonacie rzeczy, o jakich moje pokolenie nawet nie śniło - podkreślił szef rządu, zwracając się do młodych na szczycie.

Jedno hasło

16. Szczyt Cyfrowy ONZ, którego tematem przewodnim jest Internet United - wolny, niepodzielny, otwarty dla wszystkich użytkowników internet, potrwa do 10 grudnia. Podczas szczytu premier spotka się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Liu Zhenminem.

"Rozmowa będzie dotyczyć m.in. tematyki cyfrowej w agendzie ONZ oraz zaangażowania Polski w prace organów wykonawczych Organizacji" - poinformowało CIR.

Posłuchaj
00:29 szczyt2.mp3 Jutro premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w oficjalnej uroczystości otwarcia 16. Szczytu Cyfrowego ONZ. W pięciodniowym spotkaniu bierze udział ponad 5 tysięcy uczestników z całego świata./IAR/.

Jak wskazano w komunikacie, celem spotkań IGF jest inicjowanie i ułatwianie globalnej dyskusji o rozwoju przestrzeni cyfrowej.

 "To też forum wymiany doświadczeń najbardziej aktualnych i kluczowych kwestii związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym: rozwojem i dostępem do odpowiedniej infrastruktury, cyberbezpieczeństwem, prawami człowieka w internecie, rozwojem gospodarki opartej na danych, cyfrowymi projektami transgranicznymi, kwestiami regulacyjnymi czy budowaniem odpowiednich kompetencji i edukacją" - podał CIR.

Polska po raz pierwszy jest gospodarzem IGF

W Katowicach, o zarządzaniu internetem na równych prawach, będą dyskutować przedstawiciele rządów, sektora prywatnego, nauki, organizacji społecznych i technicznych.

"Jednym z wydarzeń towarzyszących Szczytowi jest Szczyt Młodych IGF, który ma na celu zaangażowanie młodych osób w dyskusję o przyszłości cyfrowej transformacji" - zaznaczyło CIR.

Program tzw. "dnia zero Szczytu Cyfrowego (6 grudnia) oraz jego fazy głównej (7-10 grudnia) to łącznie kilkaset różnych aktywności, w tym warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i sesje networkingowe. To również sesje z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych.

Temat przewodni dyskusji w pierwszym dniu Szczytu Cyfrowego – „dniu zero”, to globalne ożywienie gospodarcze. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia 7 grudnia – zaplanowano m.in. sesje parlamentarną i parlamentarny okrągły stół nt. podejścia legislacyjnego do cyfrowej przestrzeni zorientowanej na użytkownika.

Czytaj także:

IAR, PAP, jk