Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 07.12.2021

Katowicki szczyt cyfrowy ONZ – IGF 2021. Wszystkie kraje muszą wspólnie walczyć z wykluczeniem cyfrowym

Rozpoczęty w Katowicach szczyt cyfrowy ONZ – IGF 2021 chce przyczynić się do kształtowania nowej, cyfrowej przyszłości świata w trakcie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 – mówił podczas oficjalnej inauguracji tego wydarzenia zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. gospodarczych i społecznych Liu Zhenmin.

IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to coroczne międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. We wtorek w stolicy Górnego Śląska odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia Szczytu, którego mottem jest hasło "Internet United", uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym wszyscy użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami. Do motta Szczytu nawiązał w swoim wystąpieniu Liu Zhenmin.

Pandemia przyspieszyła cyfryzację

- Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wcześniej jesteśmy świadkami tego, w jaki sposób pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie – pandemia wpłynęła na to, w jaki sposób żyjemy, w jaki sposób pracujemy, w jaki sposób wchodzimy w interakcje ze sobą, ale też uwypukliła to, że osoby niepodłączone do internetu pozostają w tyle za tymi zmianami – mówił podsekretarz generalny ONZ.

Przypomniał, że do udziału w katowickim Szczycie – stacjonarnie w Katowicach lub online - zarejestrowało się ok. 8 tys. osób. To m.in. przedstawiciele agend rządowych z całego świata, organizacji międzynarodowych, instytucji badawczych, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Od poniedziałku do piątku zaplanowano ponad 200 sesji tematycznych.

- Będą one dotyczyły dostępu do internetu, rozwoju społecznego i gospodarczego, zapewnienia poszanowania praw człowieka, wzajemnego zaufania i współpracy, a także pojawiających się nowych regulacji. Wierzę, że będzie to owocna wymiana doświadczeń, która pozwoli wspólnie ukształtować naszą cyfrową przyszłość – podsumował podsekretarz generalny ONZ.

Podczas inauguracji IGF 2021 odtworzono równie wystąpienie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który podkreślił, że pandemia COVID-19 uwypukliła zmieniającą życie siłę internetu.

- Technologia cyfrowa ratowała życie, umożliwiając milionom ludzi bezpieczną pracę, naukę i kontakty towarzyskie w sieci. Jednak pandemia zwiększyła również przepaść cyfrową i podkreśliła ciemne strony technologii – błyskawiczne rozprzestrzenianie się dezinformacji, manipulowanie zachowaniem ludzi, i nie tylko – wyliczał Guterres.



Prawie połowa mieszkańców globu bez dostępu do internetu

- 2,9 mld osób, czyli 37 proc. światowej populacji, to ludzie, którzy jeszcze nigdy nie podłączyli się do internetu – wskazała na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 w Katowicach dyrektor biura rozwoju Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) Doreen Bogdan-Martin.

- Chodzi nam o to, abyśmy mogli wspólnie zwiększać globalną łączność. Nowe dane, opublikowane w ub. tygodniu pokazują, że wzrost liczby użytkowników internetu bardzo przyspieszył podczas pandemii, ale ciągle jeszcze 37 proc. światowej populacji, czyli 2,9 mld ludzi, to osoby, które nie mogą prowadzić swojej działalności online, nie mają w ogóle dostępu do internetu - podkreśliła Doreen Bogdan-Martin.

W jej opinii rok 2021 może być krytyczny, jeśli chodzi o wysiłki zmierzające do poradzenia sobie z wykluczeniem cyfrowym.

Bogdan-Martin uważa, że w ramach ITU powstał pakiet działań związanych z pandemią. A w obecnej sytuacji wszystkie państwa stoją przed podobnymi wyzwaniami: walki z wykluczeniem cyfrowym, koniecznością inwestycji w infrastrukturę cyfrową, promocją cyfrowej transformacji gospodarczej i budową odporności cyfrowej na wypadek kolejnych kryzysów.

Podkreślając konieczność globalnej współpracy przy tych zagadnieniach Bogdan-Martin zapowiadała w poniedziałek, że jedna z sesji IGF 2021 będzie poświęcona "koalicji cyfrowej".


PR24/PAP/IAR/sw