Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 14.01.2022

Wszystko, co trzeba wiedzieć o uldze dla klasy średniej. Zobacz, gdzie szukać informacji

Odpowiedzi na pytania o wyliczenia wynagrodzeń, PIT-2, rozwiązania dla klasy średniej można uzyskać na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej - informuje Ministerstwo Finansów.

- Masz pytania o swoją pensję, PIT-2, rozwiązania dla klasy średniej, preferencje podatkowe dla biznesu, obliczanie wynagrodzeń? Te i inne pytania o Polski Ład możesz zadać poprzez infolinię KIS. Zadzwoń pod numer 22 330 03 30 lub 801 055 055 - podało Ministerstwa Finansów.

Trzeba określić temat rozmowy

Po wybraniu numeru infolinii Krajowej Informacji Skarbowej należy wybrać cyfrę, przypisaną do interesującego podatnika zagadnienia.

Jak wyjaśnia MF na swoich stronach, po połączeniu się i wybraniu numeru 8 podatnik zostanie przekierowany do konsultantów udzielających informacji o reformie podatkowej i poproszony o określenie tematu rozmowy.

Pracownicy medyczni powinni wybrać 0, zainteresowani zmianami w podatku od towarów i usług oraz dzwoniący w sprawie identyfikacji podatkowej muszą wybrać 1. Osoby pytające o podatek PIT - powinny wybrać 2, a zainteresowani podatkiem CIT - powinni wybrać 3.

Na czym polega ulga? 

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, które ma chronić klasę średnią przed skutkami wprowadzonych zmian podatkowych. Jeżeli pracownik osiągnie przychód z umowy o pracę od 5701 zł brutto do 11 141 zł brutto, płatnik będzie mógł zastosować tę ulgę, gdy będzie wyliczać podatek. Z ulgi mogą skorzystać:

osoby zatrudnione na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy,
przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy rozliczają podatek na zasadach ogólnych.

Czytaj także:

Z ulgi dla klasy średniej nie skorzystają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych - umowa zlecenie, umowa o dzieło - emeryci oraz podatnicy płacący PIT według stawki liniowej.

Z ulgi mogą skorzystać także twórcy i artyści, którzy stosują 50-proc. autorskie koszty uzyskania przychodów.

PR24, akg