Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 17.02.2022

Wlk. Brytania zlikwiduje tzw. złote wizy? "Pojawiały się podejrzenia, że program jest wykorzystywany do nadużyć"

Wielka Brytania zlikwiduje system tzw. złotych wiz umożliwiających zagranicznym inwestorom uzyskanie stałego prawa pobytu, z czego korzysta wielu rosyjskich oligarchów - podały brytyjskie media. Według stacji Sky News, może to nastąpić już w tym tygodniu.

Program ten został wprowadzony w 2008 roku, aby zachęcić zamożnych ludzi spoza Unii Europejskiej do inwestowania w Wielkiej Brytanii. Wiza inwestorska, często nazywana "złotą wizą", umożliwia pobyt osobom, które zainwestowały w Wielkiej Brytanii minimum 2 mln funtów, a także pozwala ich rodzinom na dołączenie do nich.

Pieniądze za wizę

Posiadacze tych wiz mogą następnie ubiegać się o stały pobyt w Wielkiej Brytanii, w tempie zależnym od tego, ile zainwestowali. W przypadku inwestycji o wartości 2 mln funtów wniosek o stały pobyt można złożyć po pięciu latach, jeśli inwestycja wynosi przynajmniej 5 mln funtów, można to zrobić po trzech latach, a przy inwestycji 10 mln funtów - już po dwóch latach. W przeciwieństwie do innych kategorii wiz, nie ma minimalnego czasu, jaki posiadacze wizy muszą spędzać w Wielkiej Brytanii, aby zachować swój status, chociaż wygasa on po dwóch latach nieobecności.

Zagrożenia związane z programem

Ponieważ już wcześniej pojawiały się podejrzenia, że program jest wykorzystywany do nadużyć, w tym do prania brudnych pieniędzy, dwukrotnie - w 2015 i 2019 roku - jego warunki były zaostrzane, m.in. poprzez ściślejsze kontrole tego, w jaki sposób inwestorzy zdobyli majątek, a od pewnego czasu poddawany był dalszemu przeglądowi. Na zagrożenia związane z programem wskazano m.in. w 2020 roku w raporcie parlamentarnej komisji wywiadu i bezpieczeństwa na temat rosyjskich wpływów w Wielkiej Brytanii.

Obawy o bezpieczeństwo

Jak podały brytyjskie media, minister spraw wewnętrznych Priti Patel ma ogłosić zamknięcie programu albo w przyszłym tygodniu, albo jeszcze w tym. - Istnieją obawy o bezpieczeństwo dotyczące tej ścieżki wizowej i od pewnego czasu rozważaliśmy jej zamknięcie. Minister spraw wewnętrznych jest bardzo świadoma skutków prania brudnych pieniędzy w Wielkiej Brytanii i dlatego naciska na jej zamknięcie. Legalni wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o przyjazd do Wielkiej Brytanii innymi drogami - mówi cytowane przez Sky News źródło rządowe.

Czytaj także:

Jak zaznacza ta stacja, większość z osób, które uzyskały tą drogą prawo pobytu w Wielkiej Brytanii pochodzi z Rosji i Chin. Według danych brytyjskiego MSW, do końca marca 2020 roku wizy inwestorskie otrzymało 2581 obywateli Rosji.

W związku z sytuacją wokół Ukrainy brytyjski rząd w zeszłym tygodniu opublikował nowe przepisy dające możliwość nałożenia sankcji nie tylko na bezpośrednio odpowiedzialnych za agresję na ten kraj, ale również na osoby i przedsiębiorstwa mające związki ze strategicznymi interesami Rosji.

PR24, akg