Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Sabina Treffler 23.02.2022

Sankcje po uznaniu samozwańczych republik. Zobacz, co grozi Rosji

Po oficjalnym ogłoszeniu przez Władimira Putina niepodległości okupowanych przez prorosyjskie siły regionów Donbasu Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne państwa nałożyły sankcje na Rosję. Pakiet sankcji przyjęła także Unia Europejska. Kraje i organizacje międzynarodowe nie wykluczają, że pakiety zostaną rozszerzone w przypadku eskalacji konfliktu ze strony Rosji.

W poniedziałek (21.02) prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy - ługańskiego i donieckiego oraz porozumienia o współpracy z nimi. Wczoraj (22.02) dekret ratyfikowały obie izby rosyjskiego parlamentu. Rada Federacji wydała także zgodę na użycie rosyjskiej armii poza granicami kraju.

Stany Zjednoczone

Departament skarbu USA opublikował listę rosyjskich podmiotów objętych sankcjami w związku z uznaniem przez Moskwę niepodległości samozwańczych republik. 

  • Sankcjami objęto Wnieszekonombank i Promswiazbank oraz 42 podmioty przez nie kontrolowane. Jak podkreślają Amerykanie, restrykcje utrudnią Rosji finansowanie zbrojeń poza swoimi granicami.
  • Sankcje personalne objęły: Denisa Bortnikowa - syna szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, Władimira Kirijenkę - syna zastępcy szefa kancelarii prezydenta Siergieja Kirijenki oraz Piotra Fradkowa - syna byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Michaiła Fradkowa.
  • Wśród przedsiębiorstw na liście są firmy budowlane Elitnyje Doma i Bajkal Centyr, a także kilka firm świadczących usługi finansowe.
  • Na czarnej liście znalazł się też klub sportowy CSKA Moskwa.

Czytaj więcej:

Unia Europejska

Nie minęły dwa dni od ogłoszenia decyzji przez Władimira Putina, a sankcje już są zaakceptowane przez szefów dyplomacji unijnych krajów. Szczegóły poznamy, gdy wejdą w życie. Nieoficjalnie informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdziła francuska prezydencja.

  • Wśród banków objętych sankcjami jest Bank Centralny Rosji
  • Na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie znalazło się 350 nazwisk - są wśród nich m.in. minister obrony Rosji, rzecznik MSZ i szefowa telewizji RT
  • Na liście nie ma Władimira Putina
Posłuchaj
00:52 11577043_1.mp3 Sankcje wejdą w życie zaledwie dobę po politycznej zgodzie udzielonej w Paryżu przez ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów. Z Brukseli relacjonowała Beata Płomecka (IAR)

Wielka Brytania

Rząd Wielkiej Brytanii podkreślił, że ogłosił dopiero pierwszy etap sankcji, a następne są możliwe wraz z rozwojem kryzysu.

  • Sankcje ekonomiczne przeciwko pięciu rosyjskim bankom (Rossija Bank, IS Bank, General Bank, PSB, Black Sea Bank)
  • Restrykcje wobec trzech rosyjskich oligarchów (Giennadij Timczenko, Igor Rotenberg, Boris Rotenberg) - zamrożenie ich aktywów na Wyspach oraz zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii
  • Zakaz dla brytyjskich firm prowadzenia z nimi jakichkolwiek interesów

Niemcy

Berlin ogłosił decyzję o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Oznacza to, że gotowy już gazociąg na razie nie zostanie uruchomiony. - Poprosiłem ministerstwo finansów o wycofanie obecnej analizy bezpieczeństwa gazociągu. To może brzmieć technicznie, ale oznacza, że nie będzie na razie certyfikacji gazociągu - mówił niemiecki kanclerz Olaf Scholz.

Czytaj także:

Australia

Kraj wydał zakaz wjazdu oraz nałożył restrykcje finansowe na ośmiu członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa za ich udział w przygotowaniu inwazji.

Kanada

Rząd w Toronto wydał zakaz jakiejkolwiek współpracy z przedstawicielami samozwańczych republik. Sankcje dotkną również deputowanych Dumy oraz przedstawicieli dwóch rosyjskich banków.

Czytaj także:

Japonia, podobnie tak jak Stany Zjednoczone, wydała zakaz handlu rosyjskimi obligacjami. Władze w Tokio ogłosiły też wstrzymanie wydawania wiz dla osób reprezentujących władze dwóch samozwańczych republik i zamrożenie ich aktywów.

- Japonia będzie uważnie przyglądać się rozwojowi sytuacji na Ukrainie i wspólnie z innymi krajami grupy G7 oraz społecznością międzynarodową pracować nad skoordynowaną odpowiedzią, w tym "silnymi sankcjami" - oświadczył premier Japonii Fumio Kishida.

Czytaj więcej:

st/IAR