Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Przemysław Goławski 25.03.2022

Piotr Müller: pod presją krajów naszego regionu jest plan odejścia od importu rosyjskiej ropy i gazu

- Jesteśmy za tym, aby zablokować porty i ruch kołowy, stworzyć faktycznie zamknięty system sankcji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu mówił w "Sygnałach Dnia" o kolejnych deklaracjach większych unijnych sankcji wobec Rosji. Jak podkreślił, "kierunkowa decyzja jest dobra, ale musi być przełożona na kwestie najbardziej wrażliwe". - To zakazanie importu ropy, gazu, węgla z Rosji, inne ograniczenia jak zamknięcie portów czy włączenie do zakazu większej liczby banków i ograniczenia w systemie SWIFT - wymienił.

"Opór najbardziej zamożnych krajów UE"

- Kwestie energetyczne będą dzisiaj dalej dyskutowane, konkluzje z tego obszaru będą dzisiaj. Na stole oprócz ograniczenia importu z Rosji jest wprowadzenie ceny maksymalnej, czyli systemu dopłat, który rekompensowałby wysokie ceny paliw i gazu na terenie UE - powiedział. - Ten postulat Grecji i kilku krajów europejskich popieramy, ale obawiamy się, że będzie opór najbardziej zamożnych krajów unijnych - ocenił Piotr Müller.

- Jesteśmy za tym, aby zablokować porty i ruch kołowy, stworzyć faktycznie zamknięty system sankcji, by były skuteczne, bo sektorowe sankcje powodują, że Rosja i Białoruś po jakimś czasie znajdą inne sposoby na ich ominięcie - stwierdził rzecznik rządu.

Jak dodał, są decyzje, które można oceniać dobrze. - Pod presją krajów naszego regionu jest pokazany plan odejścia od importu rosyjskiej ropy i gazu i to sukces, bo Rosja straci docelowo możliwości zarabiania z tego kierunku, ale żeby to było skuteczne, powinno być zrobione tu i teraz - podkreślił.

. .

Ostre sankcje blokowane przez Niemcy

- Wzmocnienie sankcji na pewno będzie, natomiast to zasadnicze, o które zabiegają kraje Europy Środkowo-Wschodniej, obawiam się, że nie będzie zaakceptowane dzisiaj i to niedobra informacja - dodał. Wyjaśnił, że część decyzji o sankcjach jest niestety blokowana.

- To nie jest tajemnicą, to oczywiście Niemcy i kanclerz Olaf Scholz publicznie o tym mówi, za co jest słusznie krytykowany przez różne partie w Niemczech, CDU i swoich koalicjantów Zielonych, bo to finansowanie dalszego rozwoju reżimu rosyjskiego - powiedział Piotr Müller.

Posłuchaj
09:55 PR1_SD_2022_03_25-07-15-00_for_media.mp3 Piotr Müller: ws. sankcji wobec Rosji przekonywać trzeba też Węgry; na potrzeby wewnątrzkrajowe formułują takie określenia, które nas absolutnie nie satysfakcjonują, mamy zasadniczą różnicę zdań zarówno z Niemcami, jak i Węgrami (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Jej wojska niszczą obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Jej obywatele - przede wszystkim kobiety i dzieci - szukają schronienia poza granicami, głównie w Polsce. Do naszego kraju przybyło już ponad 2 mln uchodźców. 


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Data emisji: 25.03.2022

Godzina emisji: 7.15

pg


1200x660_wiad-ukr_02.10.jpg