Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 29.03.2011

Niepłacący przedsiębiorcy duszą gospodarkę

Braki w płatnościach urosły w 100 tys. firm w ubiegłym roku do sumy 7 mld zł.
Niepłacący przedsiębiorcy duszą gospodarkęfot. SXC

To o 15 procent więcej niż rok wcześniej. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zamówienie "Dziennika Gazety Prawnej” przez firmę Dun & Bradstreet, specjalizującą się w badaniu zatorów płatniczych. Dotyczy to sześciu branż - budowlanej, metalowej, spożywczej, spedycyjnej, RTV/AGD i kosmetycznej.

Gazeta pisze, że w ciągu trzech miesięcy tego roku zatory nadal przyrastały. W sumie przedsiębiorcy zgłosili około 150 tysięcy nieuregulowanych na czas faktur, co oznacza wzrost o 12 procent w porównaniu z 2009 rokiem.

"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że narastaniu zatorów ma przeciwdziałać nowa dyrektywa unijna, która musi zostać przyjęta przez kraje członkowskie do 16 marca 2013 roku. Maksymalny termin regulowania należności w krajach UE będzie wynosił 30 dni, o połowę krócej niż teraz. W wyjątkowych okolicznościach przedsiębiorcy będą mogli wydłużyć go do 60 dni od wystawienia faktury.

Regulacja ma zmniejszyć opóźnienia w płatnościach, które według Brukseli zagrażają płynności finansowej przedsiębiorstw europejskich. "Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że zamiast pomóc, pogrąży wiele firm, doprowadzając je do bankructwa. Dyrektywa zakłada bowiem, że w przypadku opóźnionych płatności będą obowiązywać dodatkowe kary - odsetki w wysokości 8 procent, a do tego ryczałtowa opłata 40 euro na pokrycie kosztów odzyskania długu. Zdaniem ekspertów unijna ingerencja może stanowić istotne ograniczenie swobody zawierania umów. Co więcej, może doprowadzić do zwiększenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

IAR/tk