Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 29.03.2011

Premier o gazie łupkowym: trzeba wykorzystać każdą szansę

Premier Donald Tusk powiedział, że poszukiwanie surowców energetycznych w Polsce powinno być priorytetem i wpisuje się w całą strategię dywersyfikacji źródeł energii.
Premier Donald TuskPremier Donald Tuskfot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Szef rządu wziął udział w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie o otwarciu konferencji na temat możliwości wydobycia w Polsce gazu łupkowego. Wciąż nie są jasne perspektywy wydobycia tego surowca w Polsce.

Donald Tusk zaznaczył, że trzeba wykorzystać każdą szansę na pozyskanie nowych źródeł gazu. Przypomniał, że z roku na rok w Europie wzrasta zużycie gazu, a brakuje surowców energetycznych. Premier zaznaczył jednak, że nowe projekty wydobycia surowców energetycznych muszą spełniać trzy warunki: bezpieczeństwa dla środowiska, technicznie wykonalne na dużą skalę i opłacalne. - Nasza determinacja jest jednoznaczna. Każdy metr sześcienny gazu w Polsce, jeśli to możliwe, musi być wykorzystany - stwierdził premier.

Złoża gazu łupkowego


Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec pytany przez dziennikarzy przyznał, że na obecnym etapie prac nie można odpowiedzieć na większość pytań dotyczących tego przedsięwzięcia. Podkreślił, że o opłacalności wydobycia gazu łupkowego w Polsce będzie mógł mówić dopiero za około pół roku, kiedy zostaną przeprowadzone pierwsze odwierty. Dziś nie można mówić o konkretnych danych na temat technologii i opłacalności wydobycia.

Prezes Orlenu nie chciał mówić jeszcze o kwestiach zysków, jakie z wydobycia mógłby czerpać skarb państwa. Przyznał, że trwają prace nad nowelizacją prawa geologicznego, która miałaby precyzować między innymi tę kwestię.

Według szacunków analityków, złoża gazu łupkowego w Polsce mogą wynosić od 1,5 do 3 miliardów metrów sześciennych. Polski "pas łupkowy" rozciąga się od wybrzeża, między Słupskiem a Gdańskiem, w kierunku Warszawy, aż po Lublin i Zamość. Firmy przewidują, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce mogłoby się zacząć najwcześniej za pięć do siedmiu lat.

IAR, sm