Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 03.06.2011

Gdy rodzice nie płacą alimentów, płaci państwo

Problem w tym, że urzędy słabo sobie radzą ze ściąganiem należności od dłużników - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli
Gdy rodzice nie płacą alimentów, płaci państwofot. SXC

Do raportu NIK dotarła "Rzeczpospolita". Długi urosły do 10 miliardów złotych.
Izba sprawdziła 35 podmiotów, w tym gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej.

Ocena jest krytyczna. Z raportu wynika, że państwo wykłada na alimenty coraz więcej. Rosną więc i sumy, których nie ściągnięto od dłużników. W 2009 roku wszystkie ośrodki pomocy społecznej wypłaciły ponad miliard złotych, a odzyskano niewiele ponad 12 procent tej kwoty.

NIK twierdzi, że jest tak źle, bo urzędnicy działają opieszale. Według kontrolerów wywiady alimentacyjne - ustalanie majątku i miejsca zatrudnienia dłużnika - są przeprowadzane z opóźnieniem, a czasem wcale. NIK wytyka też, że z opóźnieniem występuje się o zwrot pieniędzy. W 60 procentach sprawdzonych urzędów z takimi wnioskami występowano z kilkumiesięczna zwłoką.

Raport wytyka też, że urzędy za słabo mobilizują dłużników do podjęcia zatrudnienia - między innymi rzadko występują do urzędów pracy o oferty. Takie działania objęły około 35 procent osób. Tylko 3 procent z nich podjęło pracę.

Zdaniem NIK, należałoby stworzyć centralny urząd lub zespół do działań wobec dłużników, jakie są na przykład w Wielkiej Brytanii czy Niemczech.

IAR, sm