Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wittenberg 22.06.2011

127 mln euro kary dla Telekomunikacji Polskiej

Gigantyczną kwotę firmie kazała zapłacić Komisja Europejska. Uznała, że TP nadużywa pozycji na rynku usług internetowych.
Posłuchaj
  • Joaquin Almunia komisarz odpowiedzialny za konkurencję: Jeśli przeanalizuje się sytuację użytkowników internetu w Polsce i ceny oferowanych usług, to jest ona gorsza niż w wielu innych krajach. A zatem brak konkurencji nie tylko utrudnia działanie firmom, które chcą wejść na rynek, ale także uderza bezpośrednio w konsumentów i użytkowników internet

Dochodzenie, które w tej sprawie prowadziła Komisja Europejska trwało ponad dwa lata. W środę KE orzekła, że polska spółka nadużyła dominującej pozycji na rynku usług internetowych i wymierzyła jej 127 mln euro kary.

Bruksela zajęła się sprawą gdy zaalarmowali ją konkurenci Telekomunikacji Polskiej - Netia i Polska Telefonia Cyfrowa.

Według nich, TPSA bardzo tanio sprzedaje usługi internetowe swoim klientom, nawet poniżej kosztów, natomiast konkurentom, za korzystanie z sieci, każe płacić bardzo drogo. Eksperci Komisji po tych doniesieniach przeprowadzili w 2009 roku inspekcję w siedzibie Telekomunikacji Polskiej, a później w przeprowadzonym dochodzeniu wykazali przewinienia spółki.

TP się odwoła

Telekomunikacja Polska jest zaskoczona grzywną, jaką nałożyła na nią Komisja Europejska. Przedstawiciele spółki podkreślili w wydanym komunikacie, że kara została nałożona przez Brukselę za nieprawidłowości, które zostały już usunięte. Telekomunikacja Polska zaznacza, że decyzja Komisji jest nieprawomocna i zapowiada działania prawne w tej sprawie.

W oświadczeniu rzecznik grupy TP Wojciech Jabczyński argumentuje, że Komisja nie wzięła jednak pod uwagę faktu, że spółka natychmiast i dobrowolnie usunęła przeszkody we współpracy z innymi operatorami. Z kolei Bruksela tłumaczy, że kiedy zajmowała się tą sprawą, problemy nadal występowały.

Telekomunikacja Polska musi zapłacić karę w ciągu trzech miesięcy. TP S.A. może zaskarżyć decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

To kolejna firma w Unii Europejskiej, którą została ukarana za łamanie zasad konkurencji zwłaszcza na rynku usług internetowych, gdzie Komisja od kilka lat walczy z monopolem. Tłumaczy to ustalonymi przez Unię priorytetami, a jednym z nich jest szybki i powszechny dostęp do sieci.

IAR, wit, to