Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 11.07.2011

Polacy coraz częściej stają się rolnikami, opłaca im się

Liczba gospodarstw rolnych spada. Mimo to przybywa ludzi, którzy rejestrują się jako utrzymujący się z ziemi. To efekt przyznawania dotacji z Unii Europejskiej na hektar gruntu rolnego, drogiego życia w miastach oraz trudności z pracą.
Polacy coraz częściej stają się rolnikami, opłaca im sięfot. SXC

"Rzeczpospolita" powołuje się na wstępne wyniki spisu rolnego przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich ośmiu lat, liczba osób utrzymujących się z rolnictwa wzrosła o 249 tysięcy. Tymczasem w zeszłym roku, w Polsce było 2,3 miliona gospodarstw, w 2002 roku naliczono ich 2,9 miliona.

Dziennik pisze, że dane te zaskoczyły ekonomistów i socjologów. Eksperci tłumaczą, że jest kilka przyczyn tego zjawiska. Przede wszystkim płynące na wieś pieniądze z Unii. Od czasu wejścia Polski do UE w 2004 roku, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na dopłaty do ziemi oraz inwestycje na wsi 112 miliardów złotych. To tyle, ile wynosi czteroletni dochód wszystkich polskich rolników.

Prócz dopłat, młodzi rolnicy mogą liczyć na dodatkowe premie na start. To zachęca do zatrudniania się w rolnictwie i szukania dodatkowego zajęcia. Spis pokazał bowiem, że liczba osób, dla których praca na roli jest głównym, ale nie jedynym zajęciem wzrosła od 2002 roku czterokrotnie - z 68 tysięcy do 271 tysięcy osób.

Eksperci zaznaczają też, że wysoki koszt utrzymania w miastach oraz trudności ze znalezieniem pracy zniechęcają wielu młodych ludzi do porzucenia życia na wsi.

tk