Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Kamiński 02.08.2011

UOKiK oskarża o nadużycia wobec klientów, PGNiG się broni

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek o umorzenie postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsmentów. Uważa, że nie nadyżywa swojej pozycji wobec klientów.
UOKiK oskarża o nadużycia wobec klientów, PGNiG się bronifot. PGNiG

PGNiG kwestionuje zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadużywania pozycji dominującej na rynku detalicznej sprzedaży gazu. Wniosło o umorzenie postępowania przeciwko spółce - podał PGNiG w komunikacie.

PGNiG odpowiedziało na wezwanie zawarte w zawiadomieniu UOKiK-u o wszczęciu postępowania antymonopolowego w sprawie nadużywania przez PGNiG pozycji dominującej na krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. UOKiK zarzuca, że koncern opóźnia wygaszenie umowy, gdy odstępuje od niej klient. W oświadczeniu firma twierdzi, że wynika to z przyczyn technicznych, które dobrze udokmentowała.

Szef UOKiKu wszczęła postępowanie przeciwko koncernowi gazowemu z początkiem zeszłego miesiąca. Jego celem jest sprawdzenie, czy PGNiG nie nadużywa swojej pozycji na rynku detalicznej sprzedaży gazu. Analiza UOKiK-u wykazać, że spółka może utrudniać wypowiedzenie umowy.

- W kontraktach zawieranych głównie z dużymi odbiorcami przemysłowymi znalazło się postanowienie, zgodnie z którym złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku. Tak długie terminy wypowiedzenia - sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy - mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych podmiotów - podawał UOKiK.

PGNiG w oświadczeniu zdecydowanie nie zgadza się z ocena Urzędu. - W odpowiedzi na zarzuty zawarte w zawiadomieniu UOKiK, PGNiG kwestionuje w całości zarzut nadużywania pozycji dominującej na krajowym rynku sprzedaży detalicznej paliwa gazowego poprzez przeciwdziałanie ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji na krajowym rynku sprzedaży detalicznej paliwa gazowego oraz na krajowym rynku sprzedaży hurtowej paliwa gazowego poprzez ukształtowanie możliwości rozwiązania za wypowiedzeniem umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego w ten sposób, że złożone oświadczenie o wypowiedzeniu umowy po dniu 30 września danego roku, powoduje, że umowa ulega rozwiązaniu z końcem roku następnego, w którym złożono to oświadczenie - napisano w komunikacie.

- Powyższe stanowisko PGNiG uzasadniło przestawiając kompleksowe techniczne oraz ekonomiczne uzasadnienie dla przyjętych zasad wypowiedzenia umowy kompleksowej, co w ocenie Spółki dowodzi, iż nie mają miejsca praktyki ograniczające konkurencję - dodano.

tk