Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Kamiński 25.08.2011

Największe złoże gazu łupkowego w Polsce w rękach PGNiG?

Według PGNiG złoże w okolicach Kutna można wstępnie oszacować na około 100 mld metrów sześc. gazu. Dlatego też powstaje tu najgłębszy odwiert poszukiwawczy.
Największe złoże gazu łupkowego w Polsce w rękach PGNiG?fot. mat. pras. PGNiG

Prace przy wierceniu najgłębszego w kraju odwiertu w poszukiwaniu gazu ziemnego rozpoczęły się w czwartek w okolicach Kutna (Łódzkie). Założona głębokość otworu to ok. 6500 m. O rozpoczęciu prac powiadomił prezes spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Nafta z Piły Henryk Dytko. Firma ta należy do grupy PGNiG.

Według Scotta Duncana, wiceprezesa współpracującej przy przedsięwzięciu z PNiG Nafta firmy FX Energy, wykonanie odwiertu potrwa około 9 miesięcy. - Chcemy przebadać około 140 kilometrów kwadratowych obszaru w strukturach czerwonego spągowca na głębokości około 6,5 tysięcy metrów - zaznaczył. Przypomniał też, że FX Energy w połowie właścicielem koncesji w Kutnie. Drugim będzie PGNiG.

W czerwcu wiceprezes PGNiG Marek Karabuła ocenił, że tak duże złoże może dostarczać surowca przez 25 lat. Oznaczałoby to wzrost produkcji gazu w Polsce z 4 mld do 8 mld metrów sześciennych. Pokryło by to jedną czwartą naszych potrzeb na błękitne paliwo. Przewiduje się bowiem, że w najbliższych latach rocznie będziemy zużywać 16 mld m. sześc. gazu rocznie. Obecnie pewne i możliwe do eksploatacji złoża gazu ziemnego w Polsce szacuje się na 95,5 mld m. sześc.

tk