Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 08.11.2011

Europa coraz mniej eksportuje

18 procent siły roboczej Unii Europejskiej, czyli ponad 36 milionów miejsc pracy, jest uzależnione jest od handlu Unii z innymi państwami.
pieniądzepieniądzefot. Flickr/mammal
Posłuchaj
  • Mieczysław Nogaj podkreślił, że Unii Europejskiej łatwiej handluje się z tymi krajami, które należą do Światowej Organizacji Handlu.
  • Wspólna polityka handlowa Unii Europejskiej to między innymi ujednolicone stawki celne na zewnętrznych granicach wobec partnerów z krajów trzecich.
Czytaj także

- Europa to wciąż największa gospodarka na świecie, ale coraz trudniej utrzymać tę pozycję - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec na seminarium poświęconym wspólnej polityce handlowej Unii Europejskiej.

Marcin Korolec dodał, że kryzys światowy spowodował zmniejszenie globalnego eksportu o 12 procent. Zauważył, że jednocześnie zmniejsza się dystans między dotychczasowymi liderami gospodarczymi a rynkami wschodzącymi, takimi jak Chiny czy Brazylia. Unia Europejska nie ma do końca uporządkowanych stosunków politycznych i gospodarczo-handlowych w swoim najbliższym sąsiedztwie - powiedział wiceminister gospodarki. Dodał, że rola Unii na świecie w dużej mierze zależy od jej pozycji w regionie. We współpracy z sąsiadami Unii Europejskiej, zarówno tymi z południa, jak i tymi ze wschodu drzemie niewykorzystany potencjał - podkreślił Marcin Korolec. Dyrektor Departamentu Polityki Handlowej w Ministerstwie Gospodarki Mieczysław Nogaj powiedział, że wspólna polityka handlowa Unii Europejskiej to nie tylko wymiana handlowa z krajami trzecimi, ale - od czasu Traktatu Lizbońskiego - także świadczenie usług i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Dodał, że obecnie nie ma takiego kraju, którego rynek byłby w pełni zliberalizowany, bo nawet jeśli cła są niskie, jak w Japonii, to duże okazują się stawki pozataryfowe. Mieczysław Nogaj podkreślił, że Unii Europejskiej łatwiej handluje się z tymi krajami, które należą do Światowej Organizacji Handlu.

Wspólna polityka handlowa Unii Europejskiej to między innymi ujednolicone stawki celne na zewnętrznych granicach wobec partnerów z krajów trzecich - podkreśliła Ewa Synowiec, stały przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce.

Komisja Europejska ocenia, że w wyniku sfinalizowania przez Unię wszystkich handlowych negocjacji i pogłębienie współpracy z partnerami strategicznymi to wzrost europejskiego PKB o jeden procent, czyli o 123 miliardy euro rocznie. Seminarium zorganizowały Komisja Europejska i Ministerstwo Gospodarki w ramach polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej.

IAR,ab