Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 02.12.2011

Merkel: chce zmian, nie podziałów

Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała w Bundestagu, że Niemcy będą dążyć do zmiany unijnego traktatu.
Posłuchaj
  • Kanclerz Angela Merkel wezwała do naprawy błędów konstrukcyjnych jakie popełniono integrując gospodarczo Europę.
Czytaj także

Jak zaznaczyła, Berlin chce uniknąć dalszego podziału między krajami strefy euro i pozostałymi członkami Wspólnoty. Chodzi o to, że kraje spoza eurolandu muszą mieć możliwość przyłączenia się do wzmocnionych zasad dyscypliny finansowej, które będą obowiązywały w unii walutowej. Angela Merkel jako przykład podała Polskę, która mimo, że nie należy do eurolandu, wykazuje się troską o losy całej Wspólnoty.
Jak wyjaśniła niemieckim parlamentarzystom, także eurogrupa musi być otwarta na wszystkich, którzy chcą współdziałać.


"Na przykład Polska, która wielokrotnie komunikowała, że nawet jeśli nie ma euro, to chce wziąć na siebie więcej zobowiązań."- mówiła. Przypomniała przy tym, że Polska jest członkiem paktu "Europa Plus" oraz, że rząd w Warszawie zapewnia, iż chce uczestniczyć w kształtowaniu unii stabilności.


Angela Merkel dodała, że Wspólnota nadal musi zgodnie walczyć z kryzysem, choć - jak zaznaczyła - na tym polu widać już znaczny postęp. Według kanclerz, w tej kwestii nie ma szybkich i łatwych rozwiązań, przezwyciężenie kryzysu jest procesem, który potrwa wiele lat. Dodała, że dobrą wiadomością jest to, iż kraje Unii Europejskiej są wyjątkowo zgodne, co do przyczyn problemów oraz sposobów ich rozwiązania.
"Kto jeszcze kilka miesięcy temu mówiłby, że do końca 2011 roku podejmiemy konkretne kroki dla stabilności, dla unii fiskalnej, uznany by został za szaleńca. Teraz takie rozwiązania znajdują się w planach obrad."- mówiła w Bundestagu.


Angela Merkel porównała walkę z kryzysem gospodarczym i walutowym do maratonu, gdzie wygrać może jedynie zawodnik przygotowany na długotrwały wysiłek.
Wczoraj, francuski prezydent Nicholas Sarkozy zapowiedział, że Francja i Niemcy będą walczyć o nowy traktat, który ponownie zdefiniuje Unię Europejską.


ab