Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 16.04.2012

UE może utrudniać wydobycie gazu łupkowego

Unia Europejska nie ma podstaw, by wprowadzić europejski zakaz wydobycia gazu łupkowego - uważa europoseł Bogusław Sonik, który niedawno zaprezentował raport ws. środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego.
UE może utrudniać wydobycie gazu łupkowego  sxc.hu
Posłuchaj
  • Doktor Jerzy Majka, państwowy Inspektor ds. Substancji Chemicznych (IAR)
  • Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Bogusław Sonik (IAR)
  • Eurodeputowany SLD Bogusław Liberadzki (IAR)
Czytaj także

Polityk ostrzega jednak, że Bruksela może chcieć wprowadzić wysokie podatki, które mogą zablokować opłacalne wydobycie tego "błękitnego paliwa". W biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie trwa na ten temat seminarium z udziałem polityków i ekspertów. Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Bogusław Sonik przekonywał dziennikarzy, że Bruksela nie jest w stanie zablokować prac nad wydobywaniem gazu łupkowego, ale może je znacząco utrudnić.

Bogusław Sonik w zaprezentowanym kilka dni temu raporcie apelował o jak najwyższej jakości standardy wydobycia gazu łupkowego. Eurodeputowany SLD Bogusław Liberadzki przekonuje, że należy uważnie obserwować wykonywane odwierty, gdyż jesteśmy dopiero na początku drogi do przemysłowego wydobywania gazu łupkowego.
Przeciwnicy gazu łupkowego wskazują na szkodliwy wpływ na środowisko metody szczelinowej wydobycia gazu i zużycia do tego dużych ilości wody. Organizacje ekologiczne domagają się zaostrzenia unijnych przepisów. Doktor Jerzy Majka, państwowy Inspektor ds. Substancji Chemicznych twierdzi, że w Europie inaczej w niż w USA już obecne przepisy są restrykcyjne.
Raport Europarlamentu może być argumentem dla Komisji Europejskiej jeśli będą ważyć się losy ewentualnych, nowych przepisów. Na razie Bruksela zamawia ekspertyzy. Pierwszy raport ekspertów, zaprezentowany pod koniec stycznia stwierdził, że nie ma obecnie potrzeby zaostrzania unijnych regulacji środowiskowych. Jednak Komisja już zapowiada, że w przyszłości wróci do tematu, kiedy gaz łupkowy będzie wydobywany na skalę przemysłową.