Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 22.06.2012

V4 walczy o fundusze Unii: "pobudzają wzrost"

Na szczycie premierów Grupy Wyszehradzkiej (V4) Polska przejęła półroczne przewodnictwo. Zapowiedziano spotkanie "przyjaciół polityki spójności".
Premierzy: Słowacji Robert Fico (L), Polski Donald Tusk (2L), Czech Petr Neczas (2P) oraz Węgier Viktor Orban (P)Premierzy: Słowacji Robert Fico (L), Polski Donald Tusk (2L), Czech Petr Neczas (2P) oraz Węgier Viktor Orban (P) PAP/Rafał Guz

Europa potrzebuje wzrostu - oświadczył premier Donald Tusk na zakończenie szczytu premierów państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Polska na tym spotkaniu przejęła od Czech, na najbliższe pół roku, przewodnictwo w grupie.

Polski premier apelował do partnerów z Węgier, Słowacji i Czech, by lepiej i mądrzej wydawać pieniądze z dotacji europejskich. Podkreślał też, że konieczność zastosowania dyscypliny finansowej spowoduje wzrost gospodarczy. Największe kłopoty w tej dziedzinie mają Czesi, którym grozi, wstrzymanie unijnych dotacji w wysokości co najmniej 800 milionów euro, i to w tym roku. Unia zarzuca czeskim władzom, że roztrwaniają dotacje przy pomocy korupcji i kumoterstwa.

Polityka spójności

Za jeden z priorytetów szefowie rządów czterech krajów Europy Środkowej - Czech, Polski, Słowacji i Węgier - uznali promocję polityki spójności. W kwestiach energetyki państwa V4 mówią jednym głosem - zgodzili się premierzy Petr Neczas, Donald Tusk, Robert Fico oraz Viktor Orban. Premier Słowacji Robert Fico zaproponował, by w Bratysławie odbyło się jeszcze w tym roku spotkanie przyjaciół polityki spójności.

Szefowie rządów Polski, Słowacji, Węgier i Czech skierowali list do władz unijnych, w którym wyjaśniają wspólne stanowisko przed zaplanowanym w najbliższym czasie kolejnym szczytem Unii Europejskiej. Ich zdaniem polityka spójności jest jednym z kluczowych narzędzi, pobudzających wzrost gospodarczy w UE.

Premier Tusk zapowiedział też, że polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej skoncentruje się m.in. na współpracy obronnej. Chodzi m.in. o tak zwaną smart defence, łączenie sił i zasobów w zakresie polityki obronnej.

Premierzy zwrócili też uwagę na zgodę panującą w kwestiach polityki energetycznej. Petr Neczas tłumaczył, że wszystkie kraje V4 wspierają zarówno rozwój energetyki jądrowej, jak i tej opartej na węglu, a także rozbudowę infrastruktury przesyłowej gazu i ropy, w tym transgraniczne połączenia, oraz budowę korytarza energetycznego północ-południe.

PAP/IAR/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>